rus takvimi

Anasayfa › Planlama ›

Spiral ile Korunma ve Yan Etkileri

Bir çok korunma yöntemleri vardır fakat kadının korunma yöntemleri arasında hamile kalma olasılığı en düşük olanlardan birisi spiral ile korunmaktır.

Rahim iç duvarına yerleştirilen spiral, rahim yapısını bozarak spermin yumurtada döllenmesini ve rahim içine yerleşmesini engellemektedir. Rahim içine yerleştirilen spiral spermlerin tutunmasına engel olarak gebelik oluşumunu önlemektedir. Plastikten üretilen spiral, T şekilde olmakla birlikte çevresinde bakır tel sarılı olan bir üründür.

Spiralle Korunmada Hamile Kalınır mı?

Uzun süreli korunmak isteyen kadınlar spiralle korunma yöntemini deneyebilirler. Spiral lohusalık bittikten sonra regli döneminin son günü takılabilmektedir. Normal kişilerde ise herhangi bir regli döneminin bitiminde takılabilmektedir. Spiral, senede bir kez doktor kontrolünde doğru pozisyon da olup olmadığı denetlenmelidir. Spiralin alt ucunda ipler bulunduğu için kolaylıkla çıkarılıp takılabilmekte ve kontrolü kolayca yapılabilmektedir. Hamile kalmamak için kadınlar spiral korunmayı tercih edebilirler tabi ki bazı kadınlar için bu durum zor olabilir.

Spiralin Yan Etkileri Nelerdir?

 

Spiral takıldıktan sonra spiralin yan etkileri olarak bazı kişilerde 2-3 ay kadar regli kanaması çoğalabilir ve normalde olan ağrısı daha şiddetli olabilmektedir. Vücut yabancı bir madde olarak algıladığı spirale tepki verdiğinden birkaç ay sonra bu etkilerin ortadan kaybolacağı belirtilmiştir. Ancak çok yüksek ateş, karın ve kasık bölgesinde aşırı ağrı ve kanamanın çok fazla olması halinde mutlaka doktorunuza bilgi vermeniz gerekmektedir.

Spirali taktırdıktan sonra da bazı dönemlerde doktorunuza kontrole gitmeniz gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Ertesi Gün Hapının Kullanımı Nasıl Olmalı? başlıklı makalemizde ertesi gün hapı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amacı taşımaktadır. Herhangi bir hastalığa tanı koymak veya tedavisini planlamak amacıyla kullanılamaz. Bunu; sizin için en doğru şekliyle, ancak sizi muayene eden doktorunuz yapabilir.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: