rus takvimi

Anasayfa › Doğum ›

Suda Doğum Yapmanın Tehlikeleri

Hidroterapi de denen suda doğum son yılların ön popüler alternatif doğum yöntemlerinden biri.


Dayanağını yeni doğmuş bir çocuğun suda yüzebilmesinden alan bu yöntem su içinde kasların gevşemesi gibi bir çok artısı nedeniyle tercih ediliyor.

Suyun sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi dışında kadın doğum organlarının su içinde doğuma verdiği olumlu tepkiler de oldukça önemli.

Tüm artı yönlerine rağmen suda doğum beklenen gelişmeyi gösterebilmiş değil.

İngiltere tüm doğumların sadece binde altısı suda doğum yoluyla yapılırken Türkiye’de bu oran son yıllarda 0 denecek kadar az.

Bunun dışında ülkemizde suda doğum tecrübesi olan doktor bulmak da oldukça zor. Suda doğumun yeteri kadar ilgi görememesinde ilk deneyimlerde yaşanan sorunlar da etkili olmuş durumda.

Özellikle kordon bağının suda normalden çok daha hızlı kopması ve bebeğin kan kaybetmesi suda doğumun doktorlar arasında da riskli bir yöntem olarak görülmesine neden oldu.

Yine de suda doğum yaptırmak isteyenler Rusya’da ve Amerika’da suda doğum hizmeti veren merkezlere başvurarak doğum yapabilirleri.

Su içerisinde doğum yapmak doğum anında yaşanılan sancının en aza indirgendiğinden dolayı tercih edilen bir yöntemdir.

İlk olarak 1803 yılında hamile bir bayanın sıcak su doldurduğu küvete girmesinin ardından gerçekleşen doğumla ortaya çıkmıştır ve ilk suda doğum olayı olarak tarihe geçmiştir.

Bu tarihten itibaren 1960’lı yıllara kadar suda doğum ile ilgili bir çalışma yapılmazken Igor Charkovshy çalışmalara başlayarak suda doğum ile ilgili gelişmeler yaşanmıştır ve günümüzde de bu çalışmalar doğrultusunda suda doğum gerçekleşmektedir.

Suda doğum yapmak kasları gevşeterek ağrıları doğum esnasında oldukça az yaşanmasını sağlamasından dolayı en fazla tercih sebebidir.

Ağrıları dindirmesinden dolayı daha rahat bir doğum olduğunun ileri sürülmesinin ötesinde hiçbir üstün yanı olmayan suda doğum yapmanın tek tercih sebebi budur.

Suda doğum yaparken suyun vücut ısısı ayarında olması oldukça önemlidir.

Çok sıcak olması yeni doğan bebeğin cildinde tahriş etkisi yaratabileceğinden dolayı su içerisinde doğum yapmayı tecrübeli bir jinekolog tarafından yaptırılması bebeğinizin sağlığı açısından çok önemlidir.

Ekstra bir cerrahi müdahaleye gerek kalmadan gerçekleşen bu doğum yöntemiyle sağlıklı bir doğum gerçekleştirilebilir.

Bir önceki yazımız olan Doğumda Doğru Nefes Alıp Vermek Nasıl Olmalı? başlıklı makalemizde doğumda nefes hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: