user
Hamilelikte tiroid değerleri yüksekliği düşüklüğü ve belirtileri

Sıradaki içerik:

Hamilelikte tiroid değerleri yüksekliği düşüklüğü ve belirtileri

e
sv

Turner sendromu hastalığı nedir, nedenleri ve tedavisi

369 okunma — 02 Ekim 2013 09:04
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Turner sendromu doğum esnasında meydana gelen dişilerde X kromozomlarından birisinin eksikliği veya yapısal bozukluğu sonucu orta çıkan genetik bir hastalıktır.

Turner sendromlu kızlarda anormal gelişim bozuklukları görülmektedir. Bu bozukluklar genelde el ve ayaklarda şişme göğüs kafesi farklılığı meme ucu genişliği düşük saç bitişi düşük kulak çizgisi gelişme geriliği boy kısalması ve kısırlık gibi etkilerle kendisini göstermektedir.

Bu genetik bozukluk anne karnında ortaya çıkmaktadır ve bireyin ilerdeki hayatını ve sağlığını etkilemektedir. Fakat anne ve babanın yaptığı veya yapamadığı bir şey buna neden olmaz yani ebeveynlerin herhangi bir kusuru yoktur. Genel olarak her 2500 canlı dişiden 1’i Turner sendromlu olarak dünyaya gelmektedir.

Turner sendromlu bir kıza sahip olan anne ve babanın doğacak çocuklarında tekrar bu sendroma yakalanan çocuk meydana getirmeleri düşük bir ihtimaldir. Anne ve baba gebelikten sonra genetik kliniğinde genetik testi yapabilir. Bu çocuklarının geleceği için iyi bir durumdur.

Turner sendromuna sahip kızlarda ergenlik çağında olması gereken hormonlar yeterli düzeyde salgılanmaz. Bu yüzden doktorlar tarafından östrojen ve progesteron hormonlarını hastaya takviye amaçlı verebilirler. Bu sendroma yakalanan kızlarda yumurta hücresi üretilemez bu da kısırlığa neden olmaktadır. Çocuk sahibi olmak isteyen turner sendromlu genç bayanların tedavi olması gerekir. Aksi takdirde çocuk sahibi olamazlar.

Turner sendromu hastalığına yakalanan kızlar için toplumda bazı yaygın düşünceler yayılmaktadır. Örneğin bu kızların zekâ seviyesi normal bir insanın zekâ seviyesinden farksızdır. Fakat sorun öğrenme zorluğu çekmelerindedir. Matematiksel ve soyut öğrenmede biraz zayıftırlar bu yüzden yön bulmada sıkıntı çekerler.

Bu kızların özgüvenleri çok azdır bundan dolayı çevresine ve bizlere bu konuda çok iş düşmektedir. Sosyal gelişimlerine dikkat etmeli ve onları diğer insanlardan ayırmamalıyız. Bu onlara moral kaynağı olacaktır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.