user
Adet kanaması nedir nasıl olur ve adet düzensizliği

Sıradaki içerik:

Adet kanaması nedir nasıl olur ve adet düzensizliği

e
sv

Yapışık İkizler Nedir

746 okunma — 12 Nisan 2013 00:33
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İkiz Bebek Hamileliği - www.hamilelikte.com

Gebelikte dönem dönem ancak düşün oran ile görülen yapışık ikiz vakası ile ilgili derlediğimiz yazıyı siz değerli okurlarımızın ilgisine sunuyoruz. Öncelikle yapışık ikiz nedir sorusunun cevabını vermeye çalışalım.

Yapışık ikizler tamamıyla tek yumurta ikizlerinde görüldüğünü altını çizerek belirtmek lazım. Çift yumurta ikizlerinde böyle bir durumla karşılaşılma ihtimali yoktur.

Çünkü çift yumurta ikizleri ayrı ayrı bir şekilde rahim içerisinde yaşam süreçlerini şekillendirmektedirler. Tek yumurta ikizlerinde ise döllenme oluştuktan sonra yumurtaların ayrılma süresi çok önemlidir. Bazen bu yumurtaların ayrılma süresi çok uzun olabilmekte ve tam olarak gerçekleşememektedir.

Dolayısı ile erken yumurta ayrılmalarında plasentaları ayrı amniyos keseleri ayrı bireyler oluşmaktadır. Daha ileri dönemlerde yumurta ayrılma süreci yaşanırsa plasentaları ayrı ama keseleri aynı bireyler meydana gelir. Eğer yumurta ayrılma süreci daha da ileri bir dönem gerçekleşirse hem plasentaları hem de keseleri aynı bireyler oluşmaktadır. Çok çok daha ileri ki dönemlerde ise o zaman birbirine vücutlarının çeşitli kısımlarından yapışık ikizler oluşmaktadır.

En sık görülen yapışık ikiz şekli ise göğüs kafesinden ya da karın bölgesinden birbirine yapışık olan ikizlerdir. En ileri görülen şekilleri ise omuzdan başlayıp ayaklara kadar uzanan tam yapışık olma şeklidir.

Son dönemlerde eğer cerrahi operasyona uygun bir yapıdalarsa ameliyatla ayırma işlemi gerçekleşebilmektedir. Yapışık ikizi nedir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Umuyoruz ki faydalı bilgiler sunmuşuzdur.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

avatar
 • Hamilelikte 11 yıl önce
 • sdf