AnasayfaHafta Hafta Hamilelik

Hamileliğin (Gebeliğin) 12. Haftası

anasayfa
anasayfa
anasayfa

İlk kilonuz!
Rahim’in büyümesi nedeniyle, göbek yuvarlaklık hale gelir ve daha belirgin olmaya başlar. Eğer doktorunuzun diyet önerilerini takip ederseniz, bu aşamada 1,5 kg artımınız olmalıdır. Eğer siz hamileliğin ilk üç ayında kilo veren kadınlar arasında değilseniz…
Rahim büyüdüğünden dolayı bazı kasılmamalar oluşabilir bunun sonucunda kasık ağrılarınızda olabilir. Meme uçlarının çevresi koyulaşır ve çapışı büyür. Yorgunluğunuz ve tuvalete gidip gitmeleriniz azalabilir.

Dokuzuncu haftada bir çoğalma sonucunda bulantılarınız azalmış olabilir, lakin kokulara karşı hassasiyetiniz hala bulunmakta. Bazı bayanlar hamilelikleri boyunca bu bulantılara maruz kalabilirler. Kalp atışlarınız ve nefes alışlarınız normale göre hala hızlıdırlar.

Hamilelik hormonları midenizdeki kasları yavaşlatır. Bundan dolayı bir kaç şikâyetiniz oluşabilir: karın ağrısı, şişkinlik, hazmı edememe. Son olarak eğer lens kullanıyorsanız gözlerinizdeki oluşan kurulaşmadan dolayı biraz rahatsızlık duyabilirsiniz.

Meme çevresi daha da koyulaşıyor ve çapı artar hale gelir. Yorgunluk ve sürekli tuvalete gitmek isteği genellikle azalır. 9. hafta etrafında mide bulantıları azalmaya başlar, ama bazı kokulara karşı mide bulantıları devam ediyor.

Kadınların bazılarının tüm hamilelik boyunca mide bulantısından rahatsız olduğunu unutmayın! Sizin kalp atışlarınız daha da hızlanmaya başlayacak ve daha yorucu nefes alıyor olacaksınız. Hamilelik hormonları bağırsak kaslarının hareketini yavaşlatır. Ve bu nedenle karın ağrısı, şişkinlik, sindirim bozuklukları, kabızlık gibi sorunlar yaşayabilirsiniz… Eğer kontakt lens kullanıyorsanız, göz kuruluğu ile ilgili bazı rahatsızlıklarınızın olması normaldir. Birçok kadınlarda iştah artımı da sıkça rastlanan belirtilerdir. Ve bu haftayla birlikte hamileliğin ilk trimesteri bitmiş olur.

Çocuğun gelişimi: Refleksler! Bebek ellerini açıp kapatabilir, karın üzerindeki dış baskılara cevap vere bilir ve muhtemelen başparmağını eme bilir. Bu haftada bebeğin bütün organları şekillenmiş ve oluşmuş olacaktır. Tırnaklar henüz tam olarak oluşmamıştır. Bebeğinizin kız veya erkek olmasına bağlı olarak dış genital organları şekillenmeye başlar.

Bebeğin Boyutu: 6 cm (bir kivi boyutu).
Ne yapmanız gerekiyor: sizin hamile olmanız gözüke de bilir gözükmeye de, ama pantolonlarınızın dar olduğunu hissedeceksiniz. Şimdi hamile kıyafetleri alışverişine gitmek için iyi bir zamandır.

sonraki hafta

Hamileliğin (Gebeliğin) 12. Haftası video;

Konunun devamı olarak
Hamileliğin (Gebeliğin) 16. Haftası
makalemizi okumanızı öneriyoruz.

Yorum Yaz


2 Yorum YapıldıYorum Yap

  1. Mesume diyor ki:

    geceler medem de yangi hissi olur
    o neden ola bilerr?

  2. seher açel diyor ki:

    çok yorgun hissediyorum .

Hamilelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik toplam 280 gün, yani 40 haftadır.

Çok Okunanlar..

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki İşlem Başlatılacaktır.
SOSYAL AĞLARDA BİZ:
Çikolata ile mutluluğu tüm sevdiklerinize göndermek artık çok kolay! Yapmanız gereken Chicolatte'nin bir çok çikolata çeşidi barındığı sitesini ziyaret etmeniz. Bebek çikolatası dahi gönderebilirsiniz! Çikolata gönder dedikten sonra tüm yapılmasını gerekeni Chicolatte'ye bırakmanız! En leziz lezzetler en hızlı şekilde sevdiklerinizin kapısında.
DMCA.com    
Kapat