rus takvimi

Anasayfa › Hamilelikte Hastalıklar - Sorunlar Kadın Hastalıkları Sorular ve Şikayetler ›

implantasyon kanaması kaç gün sürer ne zaman olur ve belirtileri

implantasyon kanaması daha çok gebeliği işaret eden erken bir belirtidir. Döllenmiş durumda olan yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi sonucunda meydana gelir. Fakat bu bir süre sonra yani 6-12 gün arasındaki bir süreci kapsar. Kanama daha çok lekelenme şeklinde olup birkaç gün sürebilir.

Gerçekleşme zamanı hakkında tam bir tespit yoktur adet döneminin bir hafta öncesinde olduğu gibi adet döneminin başlangıç zamanında da olabilir. Bu sebeple birçok kadın adet kanaması ile implantasyon kanamasını karşıtırabiliyor. Bu iki durumu birbirinden ayıran en önemli şey kanamanın yoğunluğudur. Adet kanaması yerleşme(implistasyon) kanamasına göre daha uzun sürer ve akış miktarı daha fazladır.

Yerleşme kanaması ise daha çok lekelenme şeklinde olup rengi açık pembe kahverengidir. Bu değişik tonlar bizi şüphelendiriyorsa biran önce doktora başvurmalıyız çünkü bu normalden farklı olan renk ve kanama süreci gebe olduğumuza işaret ediyor olabilir.

İmplatasyon kanaması Hamile kadınlarda ilk 3 ay hafif vaginal kanama veya lekelenme olarak ortaya çıkabilir. Lekelenme herhangi bir sorunun belirtisi olarak görülmez. İlk 3 ay hafif bir kanama yaşayan kadın,döllenen yumurtanın rahim duvarına implantasyondan dolayı bu süreci yaşar.

Bu implantasyon döllenmeden yaklaşık 10 gün sorna gerçekleşir. İmplantasyon kanaması normal adet kanamasından çok daha hafif olurken düzensiz olması da adet kanamasından farklı bir yanını gösterir. Bu süreçte kadınların her türlü kanama sonrası doktorlarına başvurmaları gerekirken,kanamanın çok ciddi bir etkenden dolayı da oluşmuş olabileceği akıllardan çıkarılmamalıdır.

Hamilelik döneminde implanstasyon haricinde vaginal kanamaya yola açan bazı nedenler ciddi rahatsızlıklara neden olabilir bunlar: rahimdeki değişikler tam olarak hamilelik sırasında rahme daha fazla kan akışı söz konusudur. Dolayısıyla kanama olasılığının yüksek olması bu nedene bağlanır ve bunun yanında hamilelik sırasında yaşanan cinsel ilişkiler de az miktarda kanamalara sebebiyet verebilir.

Hamileliğin ilk ayında meydana gelen vaginal kanamaların sebebi olarak düşük akla gelebilir bu da farklı bir kanama şeklidir ve son olarak dış gebelik yani döllenmiş yumurtanın rahim dışında bir yerde fallop tüplerine implant olmasıyla yaşanır ve karın ağrısı ile birlikte vaginal kanamalara neden olur bu da ciddiye alınması gereken bir durumdur.

Çünkü dış gebelikte sağlıklı bir bebek olması mümkün değildir. Mutlaka tedavi edilmeli aksi taktirde anneye ciddi rahatsızlıklar verebilir.

Anatomi24a[1]

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

38 Yorum YapıldıYorum Yap

 1. SEBAHAT diyor ki:

  merhabalar;

  ben çocuk için tedavi görüyordum bu ay klomen kullandım adetim 10 gün gecikti dün gece koyu kahve renginde akıntı oldu sebebi nedir ve sol kasığımda ağrı var neden olabilir

 2. nilya diyor ki:

  Merhaba ben 3 ocak ta adet olmam gerekiyordu ama 7 ocak ta adet oldum ve sadece 2 gün sürdü şimdi bel ağrım var sanki yeni adet gorecekmisim gibi çok hafif lekelenmeler var ne yapmalıyım

 3. İsim yazınız diyor ki:

  Adet günümden 9 gün gecti test yaptim pozitif cikti biri koyu biri biraz silikti bugun kan tahlili verdim sureklide sari beyaz akintim geliodu ama eve geldigimde kahverengi leke olustu ve sol kasigimda siddetli bi agri oldu daha sonra saga gecti biraz üsüttüm ondanda olabilir mi cok kafam karsik😒

 4. fatma diyor ki:

  Benim adetim çok yoğun olurdu iki seferdir değişik oluyor bu seferinde ilaçtan olabilir mi bilmiyorum implantasyondan şüpheleniyorum lutfen cevaplar misiniz????

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
SOSYAL AĞLARDA BİZ:
Kapat