rus takvimi

Anasayfa › Doğum ›

Ağrısız doğum nasıl yapılır?

Aile toplumu oluşturan en temel parçalardan biridir. Evlilik ile oluşturulan ilk birliktelikten sonra, doğum ile aileye katılan bireylerin varlığıyla aile daha mutlu bir hal alır.

Kadınların annelik duygusunu tatması hayat içinde kendilerini mutlu edecek en tatlı duygulardan biri iken doğum sırasında yaşayacakları ağrılar ise deyim yerindeyse korkulu rüyasıdır.

Teknolojinin gelişmesine paralel olarak son yıllarda uygulanan bazı yöntemler kadınların bu korkulu rüyasına çözüm olmaktadır. Bu yöntemlerin en başında gelen ağrısız doğum kadınların gözde doğum tekniklerinden biridir ve bunu uygulayanlar gün geçtikçe artmaktadır.

Ayrıca uygulanan tekniğin herhangi bir olumsuz duruma neden olmaması, uygulamanın kullanımını arttırmıştır.

Yapılan araştırmalar, gebe kadınların 3’te 1’inin mutlaka ağrısız doğum yapmak istediğini göstermiştir.

Ağrısız doğum nasıl olur?
Doğum ağrısı yaşamak istemeyen anne adaylarına belden vurulan bir iğne ile epidural anestezi uygulanır. Bu yöntemin diğer bir adı ağrısız doğum uygulamasıdır.

Epidural anestezi yapılan anne adayı doğum öncesi sakinleşme sürecine girer. Sezeryan doğumlarda ve normal doğumlarda epidural anestezi doğum yapacak anne adayına uygulanabilmekte ve başarılı bir ağrısız doğum sürecinin ardından sağlıklı çocuklar dünyaya gelebilmektedir.

Ne zaman uygulanır ?

Rahimde oluşan kasılmalar düzenli hale geldiğinde yani doğum ağrıları standart seviyeye geldiğinde, rahim ağzı incelip anne rahatsız olmaya başladığı anda ağrısız doğum uygulanır. Daha önce uygulandığında kasılmalar etkilenecek ve doğum gecikebilecektir. Geç kalındığında anne gereksiz acı çekecek ve epidural anestezi uygulamak zorlaşabilecektir.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: