rus takvimi

Anasayfa › Aylık Bebek Gelişimi ›

Bebeğin Hareketlenmeye Başlaması ve İlk Tekmesi Ne zaman?

Yeni bebek sahibi olacak olan çiftlerde heyecan hiç bitmez. İlk hamile kaldığını öğrenmesiyle başlar ve dönem dönem sürekli yeni gelişmeler ile hamilelik süreci devam eder.

Hamile olduğunu öğrenen bir kadın için değişim başlar. Hayatında bazı farklılıklar, annelik duygusu gibi…
Bebeğin anne karnında tekmelemeside bunlardan birisidir. Bebek anne karnında tekme atmaya başlar, bu durum anne için inanılmaz bir olaydır.

Bebeğinin hareketlerini karnında hisseden anne duygusal anlar yaşar. Tabi ki baba adayıda en az anne kadar heyecanlıdır. Bebeğin tekmelerini hissedebilmek için kulağını eşinin karnına dayar ve sesi duymak için bekler. Çevremizde de bunun birçok örneğini mutlaka görmüşsünüzdür.

Bebek ilk tekmesini ne zaman atar?

Ortalama olarak hamileliğin 16-22 haftaları arasında bebeğin ilk tekmesinin hissedilebilinir.
Tabi ki daha erken ya da daha geç olarak değişkenlik gösterebilir.
Aslında bebeğin hareketleri daha ilk aylardan itibaren başlar fakat bu bebeğin bu hareketleri hissedilecek kadar çok değildir, zamanla bebeğiniz gelişirken ve anne karnında büyüdükçe daha çok hissedebilirsiniz.

Bebeğin tekmelerini hissetmeyen anne endişe duyabilir. Endişe edecek birşey yok sadece sabırlı olmalısınız. Annenin kilolu olması da hissetmeyi geciktirebilir, zayıf anneler daha çok çabuk hissedebilir.

Bebeğin tekme atması aslında anne karnında yer değiştirdiğinin belirtisidir.

Çoğul gebeliklerde ise bebekler anne karnında tek başlarında olduğu gibi rahat olamazlar, hareket alanları daha kısıtlı oldukları için tekmeleme sürecide çoğul bebeklerde daha geç olmaktadır 24üncü haftaya kadar uzayabilir.

Doğuma ortalama 3 ay kaldığında ise bebek hareketleri dışardan da çok net görülebilir.

Bebeğin hareketlerini az hisseden annelerburadaki yazımızı okumalı.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: