rus takvimi

Anasayfa › Bebek Sağlığı ›

Bebeklerin Bağışıklık Sistemleri

Bebekler anne karnında bulundukları sürede, annesine ait antikorlar plasentayı geçerek, onu hastalık ve enfeksiyonlara karşı korumaktadır.

Doğduktan sonra bu koruma birkaç hafta daha sürse de bebeğiniz anne sütünden güçlü bir destek görecektir. Zaman ilerledikçe bebeklerin anne sütüne olan ihtiyaçları azalacak ve kendi direnç sistemlerini oluşturacaklardır.

Bebeklerin Vücutlarının Mikroplardan Korunması

Etrafımız bulaşıcı mikro organizmalar ile çevrilmiştir ve bunlara karşı yeni doğmuş bir bebeğin bağışıklık sisteminin gösterdiği mücadele inanılmazdır.

Bebeğin vücuduna girmeye çalışan herhangi bir bakteri, mikrop, virüs veya fungi’nin onun korunma hattını geçmesi gerekmektedir. Eğer bunlardan herhangi biri savunma hattını geçmeyi başarırsa bebeğinizin ateşi yükselecek ve vücudu da histamin salgılayacaktır.

Histamin sayesinde kan damarları genişleyecek ve kandaki akyuvarları enfeksiyonun olduğu yere doğru akarak mücadele başlayacaktır.

Diğer erken korunma mekanizması anti bakteriyel sıvıları içermektedir. Örneğin salya, gözyaşı, mide asidi, burun kılları ve sümükler solunum yollarını korumaktadır.

Bebeklerde Akyuvarlar

Akyuvarlar ikiye ayrılmaktadır; bunlar makrofaj ve lenfositlerdir. Makrofajlar bebeğin vücudundaki yabancı maddeleri yok ederler. Lenfositler, antikorlar üreterek bebeklerin oluşan enfeksiyonlara karşı bağışıklığını sağlarlar.

Lenfositler timüs bezesinde olgunlaşmaktadır, burada bazı hormonlara maruz kalarak belirli hastalık taşıyan patojenleri hedef alma becerileri kazanırlar.

Timüs bezesi, ilk yıllarda bağışıklık sistemini güçlendirmesindeki öneminden dolayı, yetişkinlere göre daha büyüktür.

Akyuvarlar, lenf damarları arasında ilerlerler ve oradan kan dolaşımına geri dönerler.

Lenf düğümlerinden geçtikleri zaman patojenler filtrelenir ve akyuvarlar tarafından yok edilir. Enfeksiyon olduğu zamanlarda lenf düğümleri şişebilir.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerin Sinir Sistemleri başlıklı makalemizde bebek sinir sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amacı taşımaktadır. Herhangi bir hastalığa tanı koymak veya tedavisini planlamak amacıyla kullanılamaz. Bunu; sizin için en doğru şekliyle, ancak sizi muayene eden doktorunuz yapabilir.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: