user
Bebeklerin Oturmayı ve Yuvarlanmayı Öğrenmesi

Sıradaki içerik:

Bebeklerin Oturmayı ve Yuvarlanmayı Öğrenmesi

e
sv

Bebeklerin Emeklemesi ve Ayakta Durması

352 okunma — 08 Haziran 2018 23:50
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bebeklerin Emeklemeye Ne Zaman Başlar?

Bebekler 5 ve 8. aylar arasında emeklemeye başlayacaklardır ve ilk kez efektif olarak mobil olmuş olacaklardır. Yuvarlanma hareketleri, emekleme kadar mobil bir özgürlük vermemektedir. Emekleyerek artık etraflarındaki dünyayı çok daha geniş bir şekilde keşfedebilirler.

Bebeklerde Gerçek Emekleme Nasıl Olur?

Bebekler vücutlarını yerden kaldırmadan da emekleyebilirler. Ne zaman ki vücutlarını kaldırmış, dizleri ve elleri üzerinde emeklerlerse o zaman “gerçek emekleme” başlamış olacaktır. Gerçek emekleme bebekler yaklaşık 7 aylık olduklarında görülecektir.

Bu dönemde bebekler mobil olmanın mutluluğunu yaşayacaklardır. Bebekler emekleyerek kol, bacak ve sırt kaslarını geliştireceklerdir. Bu gelişim bebeğinizin yürüyebilmesi için gereklidir ve teşvik edilmelidir.

Önemli hususlardan bir tanesi de her bebeğin emeklemeye başlama zamanı farklıdır. Bu yüzden eğer bebeğiniz henüz emeklemiyorsa panik yapılacak bir durum yoktur. Kimi bebekler çok erken ve bazıları da çok sonra emeklemeye başlayacaklardır.

Bebekler emeklemeye başladıklarında, etraflarındaki dünyayı keşfetmeye karşı büyük bir ilgi gösterirler. Bu yüzden çok dikkat edilmesi gerekir. Kendi ellerini veya ellerine geçirdikleri herhangi bir şeyi prizlere sokmaya çalışabilirler, bu yüzden kullanılmayan prizler kapatılmalıdır.

Prizlerin dışında düğmeler de ilgililerini baya çekmektedir; bunlara karşı da önlem alınmalıdır. Mutfak ve banyolarda ulaşabilecekleri yerlerde kimyasal maddelerin bulundurulmaması gerekmektedir. Anne ve babalar emekleyen bebekleri ile ilgili çok daha dikkatli olmalıdırlar.

Bebekler Ayaklanmaya Ne Zaman Başlar?

Büyüyen bir bebeğin yardımsız bir şekilde ayağa kalkabilmesi ve aynı zamanda ayakta durması onun için çok önemli bir dönüm noktasıdır.

Her bebek birbirinden farklı olarak gelişmektedir; fakat genellikle bebekler yaklaşık 8. aya girdiklerinde kendi başlarına ayağa kalkabilmektedirler.

Bebekler Tek Başına Ayakta Durmaya Ne Zaman Başlar?

Bebeğinizin tek başına ayakta durması kendiliğinden olan bir olay değildir. Belirli aşamalar sonrası ortaya çıkmaktadır.

Bebekler anne ve babaları tarafından yardım alarak ayaktayken kendi bacaklarının güçlerini test edebilirler. Bu antrenmanlar onların ileride tek başlarına durabilmesini sağlayacaktır.

Bebeğinize olan desteğinizi hafif olarak bıraktığınız da bacakları bükülmeye başlayacaktır; çünkü daha henüz tek başına ayakta durmaya hazır değildir.

Ayakta durmanın hissini öğrenen bebek bu pozisyonda durabilmek için genelde kendisine yardımcı olmak üzere bir mobilyanın yanına doğru emekleyerek oradan alacağı destek ile ayağa kalmaya çalışacaktır.

Ayağa kalktıktan sonra çevresini bu yeni pozisyondan inceleyecek ve tekrar oturacaktır, bu çabaları ayağa tek başına kalkabilene kadar devam edecektir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.