rus takvimi

Anasayfa › Aylık Bebek Gelişimi ›

Çocuk için oyuncak seçiminde nelere dikkat edilmelidir

Gelişme çağında olan çocuklar çevresinde gördüğü her şeyden etkilenirler.

Anne babalarından, kardeşlerinden, televizyonlardan, hatta nesnelerden bile…

Özellikle izledikleri çizgi filmler ve onlara aldığımız oyuncaklar çocukları yönlendirme de çok önemli bir yere sahiptir.

Küçük bir dikkatsizliğimiz ya da düşüncesizce aldığımız oyuncak çocuğumuzun olumsuz anlamda etkilenmesine ve büyüğünde bu etkiyle davranış sergilemesine neden olur.

Çocuk için oyuncak seçiminde nelere dikkat edilmelidir diye soracak olursanız size şöyle bir örnek vereyim: Çocuğunuz şiddet içeren filmler izliyor ve siz de ona oyuncak olarak silah, tüfek, kılıç vb. şeyler veriyorsanız o büyük hatayı yaptınız demektir.

Çünkü zaten izlediği şey ile yeterince zehirlenmiş olan o çocuğun eline bir de oyuncak olsa silah vererek onun yanlış davranışlara yönelmesini tetiklemiş olursunuz.

Erkek çocuklara genellikle oyuncak otomobil, kamyon, silah vb. oyuncaklar verilir, kız çocuklara da bebekler, bebek arabaları vb. oyuncaklar verilir.

Dolayısıyla çocuğa küçükken nasıl bir olgu aşılanıyorsa büyüdüğünde de o şekilde yönelecektir.

Yani kız çocuk anne olmaya ev hanımlığına özenecek, erkek çocuk da arabalara silahlara…

Bu davranışınızla ikisini de tek bir tarafa yönlendirmiş olduğunuzu gördünüz mü?

Çocuklarımıza yönlendirici mesaj içerikli oyuncaklardan çok zekalarını geliştirmeye yarayacak oyuncaklar alarak onların gelişimlerinin daha sağlıklı olmasını sağlayabilir ve onları belli bir doğrultuda yönlendirerek büyütmek yerine zekalarını geliştirerek doğru şekilde büyütmüş oluruz.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: