user
3 4 5 6 7 8 9 10 aylık bebekler için yoğurt tarifi

Sıradaki içerik:

3 4 5 6 7 8 9 10 aylık bebekler için yoğurt tarifi

e
sv

Doğum lekesi neden olur nasıl geçer, geçer mi ve tedavisi

205 okunma — 23 Kasım 2013 00:21
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Doğum lekesi, birçok yeni doğan bebeklerde görülmektedir. Doğduktan sonra ilk haftalarında bu lekeler çıkmaktadır. Kahverengi, mavi, pembe, mor gibi renklerde ortaya çıkar.

Bir hastalık belirtisi değildir. Lekelerin neden oluştuğu çoğunlukla bilinmemektedir. Vücudun her yerinde ortaya çıkabilmektedir. Bazıları geçicidir ve tedaviye gerek kalmadan kaybolurlar. Bazılarında da görme ve duyma sorunu, yeme-içme bozukluğu ciddi olarak problemlerde yaratmaktadır.

Doğum lekelerinin oluşması halk dilinde hamilelik zamanında aşerip yenilmediği zaman o istediği şeyin renginde lekelenmeler ortaya çıktığı söylenir.

Doğum lekeleri aslında kan damarları ya da cilde renk veren pigment hücreleri gibi, ciltte oluşan yapıların büyümesi yada oluşumunda bir sorun oluşmasında ortaya çıkmaktadır.
Bebeklerde doğum lekesinin çeşitleri bulunmaktadır.

DÜZ LEKELER; yeni doğan bebekte en sık görülen lekedir. Somon lekeleri, leylek ısırığı ve melek öpücükleri olarak isimlendirilir. Daha çok alında, göz kapağı, ensede, üst dudakta, boynun arka tarafında görülür. Genelde ensede veya alında görülen lekeler melek öpücükleri lekesidir.

Melek öpücükleri 18 aylıkken kaybolmaktadır. Leylek ısırığı ise yetişkinlik dönemine kadar devam edebilmektedir. Düz lekeler olarak tanımladığımız bu lekeler açık pembe ve ya da kırmızı renkte görünmekte ve bebek ağlarken yada ısı değişinde özellikle belirgin hale gelmektedir. Bu lekeler tedavi gerektirmez yani zararsızdır.

HEMANJİOMLAR; damarsal doğum lekelenmesi olarak bilinir. Bebek doğduktan sonra hemen ortaya çıkmaz. İlk 2 haftadan sonra belirmeye başlar. 2 tipte adlandırılır. Çilek hemanjiomlar ve Kavernöz hemanjiomlardır.

Çilek hemanjiomlar, daha çok kız bebeklerde görülen lekeler çilek renginde, yumuşak, çıkıntılı çok minik yada avuç içi kadar büyük şekilde görülebilir. 10 bebekten 1 inde görülmektedir. Genelde yüzde, kafa derisinde, sırtta, göğüste belirgin olmakla beraber vücudun her yerinde görülebilmektedir.

Doğumdan sonra yada ilk haftasında ortaya çıkar. Bebeğin anne karnındaki gelişimi sırasında dolaşım sisteminden çıkan, olgulaşmamış damar yapılarından oluşan bir lekelenmedir. 5-10 yaşlarına vardıklarında kaybolma görülür. Leke hafif bir solgunluk izi bırakabilir. Bunun için doktorunuzla görüşüp tedavisi olunabilirsiniz.

Kavernöz hemanjiomlar, çilek hemanjiomlara göre daha seyrektir. Bu lekeler mavi yada maviye yakın kırmızı renklerde ve büyük kitle olarak görülmektedir. Bebeğin doğumdan sonraki 6 ayda hızla büyür, sonrasında büyüme yavaşlamaktadır. Derinin daha iç katmanlarındadır. 12 yaşındayken % 95 inde bu lekeler ortadan kaybolur.

ŞARAP LEKELERİ (Portwine lekesi, flamöz nevüz); Olgunlaşmış ve de genişlemiş olan kılcal damarlardan dolayı oluşmuştur. Çoğunluklada yüzde görülmektedir. Bu lekelerin boyutu farklıdır bazılarında yüzünün yarısını kaplar. Geçici bir lekelenme olup doğum sırasında oluşup düz pembe yada mora yakın lezyonlar şeklinde olur.

Genelde kalıcıdır ama kozmetik kremlerde kapatılması mümkündür. 12 yaşına gelindiğinde lazer tedavisi ile lekeler giderilebilir.

MONGOL LEKELER; Genellikle yeni doğan esmer bebeklerde sırtta ve bacaklarında görülen bir lekedir. Renkleri mavi, açık gri, mora yakındır. 2-3 yaş civarında kaybolmaya başlar. Bir hastalığa sebep olmadığı için tedavi gerektirmez.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

avatar
 • Leyla 10 sene önce
 • Men 23.01.1993 esim 28.10.1989 09.10.2012 aybasim

avatar
 • ahmet 7 sene önce
 • Çok güzel makale olmuş, tebrikler benim sitemi bile geçtiniz