rus takvimi

Anasayfa › Genel Sağlık Soru Cevap Sorular ve Şikayetler ›

Egzama Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Neredeyse cilt hastalıklarının yüzde seksenini için de barındıran, cilt ve deri hastalığı grubudur. Hastalığın temeli genel olarak dış etkenler olsa da; derinin iç etkenler ve dış etkenler ile iltihap kapması, iltihaplanmasıdır.

Bu hastalıktan muzdarip olan kişilerde vücudun hastalıklı bölgelerinde kızarma, kaşınma, enflamasyon ( derinin iltihap kapması sonucu kızarması ya da şişmesi) ve vezikül ( içinde suya benzeyen fakat iltihapla dolu baloncuklar) belirgin şekilde görülmektedir.

Egzama Neden Olur?

Genellikle ev hanımı hastalığı olarak adlandırılan egzama; Hanımların evlerinde temizlik yaparken, çamaşır ya da bulaşık yıkarken kullandıkları sabun, deterjan ve hypo gibi içinde çeşitli kimyasalların bulunduğu malzemelerle ellerinin birebir temas halinde bulunmasından kaynaklanmaktadır.

Egzama belirtileri nelerdir?

Kimyasallara, aşırı sıcak ve soğuğa karşı direnç gösteremeyen deri birden kabarır, kızarır ve dayanılmaz şekilde kaşınmaya başlar. Tabi egzama sadece elde değil, vücudun her noktasında ortaya çıkabilir. Örneğin; daracık ayakkabıların içinde olan ayaklara bir de sıcak yükü binince egzama nerede ise kaçınılmaz bir sondur.

Reklam Alanı

Egzamadan Nasıl Korunmalıyız?

Egzamadan korunma yöntemleri temizlik öncesinde temizlik eldivenleri takmak, bu eldivenler olmadan hypo ve deterjan gibi kimyasallara dokunmamak, gün içerisinde derimizi havalandırmak, derimizin nefes almasını engelleyecek giysiler giymekten geçer.

Egzama Tedavisi Nasıl Olur?

Ufak çaplı egzama şikayetlerinde eczanelerden satın alabileceğiniz çeşitli kremler bulunmasına karşın, eğer kaşıntılar, kızarıklıklar dayanılmaz bir hal aldıysa bir cilt uzmanından yardım alınmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Fıtık Nedir? Nedenleri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Olur? başlıklı makalemizde fıtık, fıtık belirtisi ve fıtık nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.

film izle

SOSYAL AĞLARDA BİZ: