user
Etkili Konuşmanın Sırrı Nedir?

Sıradaki içerik:

Etkili Konuşmanın Sırrı Nedir?

e
sv

Mükemmeliyetçilik nedir?

48 okunma — 28 Şubat 2017 23:22
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bir ağaç düşünelim, mesela kavak ağacı. Kavak ağacı dimdiktir, yeşil yaprakları vardır, dalları dağınık bir şekilde değil daima dik bir şekilde gökyüzüne doğru uzanır, onun fiziği budur ve mükemmel bir duruşu vardır.

Yer yer rüzgârdan, yer yer depremden, selden vs. sebeplerle yan yatar yamulur buna yapılacak pek de bir şey yoktur. İşte tam burada sen gelirsin ve bu ağaç neden yan yatmış böyle olmaz dik durmalı dersin bu durumu kabullenmezsin ya hani, mükemmeliyetçilik nedir?

İşte tam da budur.

Yani her şeyin kusursuz olmasını istemek, hata kabul etmemek, daima en iyi en mükemmel olmasını istemektir mükemmeliyetçilik. Kurarsınız.

Evinde yemeğin tuzu az olur neden az diye kavga çıkarırsın, kıyafetlerinin jilet gibi olmasını istersin olmazsa kavga çıkarırsın, çocuğun karne getirir takdir belgesi almıştır ama bir tane 4ü vardır sen tebrik etmek yerine o 4 neden 5 değil dersin.

Yani mükemmeliyetçiysen sen hep bir şeyler dersin, istersin, asla yetinmezsin.

İş kurarsın milyonlar kazanırsın, sen yine yetinmezsin neden daha fazlası değil dersin.

Çalışanların fazla mesai yapar, gece yarısına kadar çalıştırıp uykusuz bırakırsın, sabah karşına bir hata ile geldiklerinde kıyameti kopartırsın.

İçlerinden biri yıl boyunca hep tam vaktinde işe gelmiştir ama birgün elde olmayan nedenlerden ötürü geç kalır ve sen vaktinde geldiği diğer günleri görmezden gelip o gün geç kaldığı için yine kıyameti koparırsın, hatta belki de kızıp kovarsın.

Ya da biri yıl boyu kusursuz iş yapmıştır ama o da insanlık hali ya bir gün hata yapar onun da o zamana kadar ki çalışmalarını görmezden gelip en küçük hatasında işten çıkarırsın.

Her şeyin mükemmel olmasını istemek bencilliktir aslında.

Belli bir işi yapması için üretilmiş makine bile bir yerden sonra hata verirken, insanın hata yapması kadar normal bir durum olamaz.

Ama mükemmeliyetçi kişiler sebebi ne olursa olsun, öncesi ne olursa olsun asla ama asla hata kabul etmezler.

Onlar için daima kusursuz bir yaşam söz konusudur, her şeyin herkesin mükemmel, sadece çok mükemmel olmasını isterler.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.