rus takvimi

Anasayfa › Hesaplamalar ›

Ovulasyon Günü Hesaplaması Nasıl Olur?

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin ve hamile kalmak isteyen anne adaylarının bilmesi gereken en önemli konu “ovulasyon günü hesaplama” yöntemidir.


Ovulasyon Günü Neden Önemlidir?

Ovulasyon; halk dilinde yumurtlama anne adayının yumurtalarının döllenmeye hazır olduğu zamandır. Tam olarak bu zamanda gerçekleşecek cinsel birleşmede erkeğin sperm hücreleri ile dişinin yumurtaları döllenerek bebeğin oluşumumun ilk aşamasını başarıyla gerçekleştirmiş olurlar.

Ovulasyon Günü Nasıl Hesaplanır?

Ovulasyon( yumurtlama) günü her kadın için farklı olabilir. Sağlıklı olarak bir düzen içinde adet gören kadınlarda normal olarak 28 gün peryot sayılır. Bununla birlikte 30 günde bir devreden adet dönemleri yaşayan kadınlar ve 35 günde bir devreden adet düzenine sahip kadınlar vardır.

Eğer 28 günde bir düzenli adet görüyorsanız adet görmeye başladığınız ilk günden itibaren 14 gün saymanız gerekiyor. 14. Gün sizin ovülasyon gününüzdür. Bu gün ilişkiye girerseniz ve üreme sisteminizde önleyici sorunlar yoksa hamile kalma şansınız çok yüksektir.

Eğer 30 günde bir adet görüyorsanız adet görmeye başladığınız ilk günden itibaren 15. Gün sizin yumurtlama döneminizdir. 15. ve 16. Gün cinsel birleşme sağlandığında hamile kalınma şansı yüksektir.

Nadir olarak görülen 35 günlük adet peryotuna sahip bayanların ovulasyon günü 21. Gündür. 21.gün cinsel birleşme sağlanırsa yine hamile kalma şansı yüksek olur.

Bazı insanlar ovulasyon gününün bir önceki ve bir sonraki gününde de cinsel birleşme gerçekleştirebilirler. Erkek sperm hücrelerinin kalitesinde bir düşüş yaşanma olabilirse de bu işlem daha etkin olabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Çin Takvimi Kullanımı Nasıl Olmalı? başlıklı makalemizde çin takvimi hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: