user
Düşük Belirtileri Nelerdir?

Sıradaki içerik:

Düşük Belirtileri Nelerdir?

e
sv

Rahim Ağzı Yetmezliği Nedir?

142 okunma — 12 Ocak 2019 10:42
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bu yazımızda sizlere rahim ağzı yetmezliği nedir? Sorusunun yanıtını vereceğiz. Rahim boynu veya serviks olarak bilinen rahim ağzı, rahmin hemen altında bulunur ve vajinaya açılan dar 1 kanaldır. Aslında rahim ağzı, rahim ve vajina arasında 1 bağlantı görevi görmektedir. Rahim ağzı önceden vajinal doğum yapmayan bir kadında sıkı sıkıya kapalıdır, ancak vajinal doğum yapmış olan kadınlarda daha açık bir şekilde görülmektedir. Herhangi bir sağlık problemi olmadan normal bir gebelik süreci geçiren kadınlarda rahim ağzı son 3 aylık dönemin sonlarında, yani doğum zamanına yakın döneme kadar kapalı bir şekilde olur, doğum zamanı yaklaştıkça kısalır, yumuşar ve açılmaya başlar.

Rahim Ağzı Yetmezliği Nedir?

Rahim ağzı yetmezliği, rahim ağzının rahim içerisinde her geçen gün daha da büyüyen bebeğin ve içinde bulunduğu amniyon sıvısının yaptığı baskıyla birlikte vaktinden önce yumuşayıp açılması haline denir. Genellikle, kanama ve ağrı gibi belirtiler vermeden 16. ve 24. haftalar arasında meydana gelir, erken doğum ve düşüklerin en önemli sebeplerindendir. Rahim ağzı yetmezliği hamileliğin yüzde 1 veya 2’sinde görülürken, gebeliğin ikinci 3 ayında yani 4 ve 6. aylar arasında oluşan düşüklerin önemli bir kısmının ana nedeni olarak görülmektedir.

Rahim Ağzı Yetmezliğinin Nedenleri Rahim ağzı yetmezliğinin nedenleri çoğul gebelik, genetik (doğuştan) zayıflık, önceki doğumlarda rahim ağzının çok fazla gerilmesi ya da yırtılması ile rahim ağzı kanseri bulunmaktadır.

 

Kimler Risk Altında?

Rahim ağzı daha önce gerçekleşen doğumlarda ciddi oranda yaralandıysa, sebepsiz bir biçimde ikinci 3 aylık dönem içerisinde düşük yapılmışsa, bir veya daha fazla erken doğum gerçekleşmişse, daha önceki hamileliklerde rahim ağzı yetersizliği oluşmuşsa, doğuştan gelen bir rahim ve rahim ağzı bozukluğu var ise, bu durumlarda rahim ağzı yetmezliği söz konusu olabilmektedir.

Rahim Ağzı Yetmezliği Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Rahim ağzı yetmezliği genellikle ilk hamileliklerde fark edilmez. Ve henüz rahim ağzı boyunu ölçmenin kesin 1 yolu bulunmamaktadır. Fakat gebe bir kadında rahim ağzının 4 ve 6. aylar arasında ağrısız bir biçimde gitgide ince bir duruma gelmesi ve açılması sonrasında rahimde kasılma veya kanama ortaya çıkmadan düşük yapıldığında anlaşılmaktadır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.