user
Gebelik Diyabeti Bebek İçin Riskli Olur mu?

Sıradaki içerik:

Gebelik Diyabeti Bebek İçin Riskli Olur mu?

e
sv

Suni Sancılı Doğum Nasıl Olur?

521 okunma — 15 Mayıs 2018 21:29
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hamileliğiniz boyunca her dönem farklı sıkıntılar, farklı duygular ve rahatsızlıklar çektiniz ve o heyecanla beklediğiniz gün olan doğum zamanı geldi çattı. Fakat bazı zamanlar doğum sırasında suni sancı gerekebilmektedir. Bebek gelmekte biraz inat ettiği zaman derler buna halk dilinde.

Suni Sancılı Doğum Ne Zaman Yapılır?

Normal şartlarda hamileliğin süresi 40 haftadır. 40 hafta sonunda doğum gerçekleşir. Fakat bu olay bazı durumlarda erken olabilmektedir. Buna da erken doğum deniliyor. Normal zamanı geçmiş olupta halen doğumun gerçekleşmediği zamanlarda olmuyor değil.

40. haftada veya 40. hafta sonunda doğum gerçekleşmemesi durumunda Suni Sancı denilen yöntem uygulanarak doğumun gerçekleşmesi sağlanıyor. Normal doğum oksitosin denilen hormonun salgılanması sonucu meydana gelmektedir.

Yani doğum zamanı geldiğinde vücut oksitoksin hormonu salgılamaya başlar. Bu hormon da rahmin kasılmasını sağlar. Böylece doğum gerçekleşmeye başlar.

Fakat normal süresini geçmiş olan hamilelikler de veya tıbbi açıdan daha erken doğum gerçekleştirilmesi gerektiği zaman serum içerisine enjekte edilen oksitoksin hormonu sulandırılmış olur ve bu şekilde damar yolu ile anne adayına uygulanır.

Suni Sancı Nedir?

Yapılan bu işleme suni sancı denmektedir. Seruma karıştırılmış oksitoksin hormonu sayesinde anne adayının rahmi kasılmaya başlar ve doğum gerçekleşir.

Suni sancı uygulaması yapılırken anne adayı mutlaka monitöre bağlı olmalı ve doz arttırımı 15 – 20 dakika aralıklarla kontrollü  bir şekilde azar azar olmalıdır.

Tüm bu işlemler doktor kontrolünde yapılır ve hem annenin hemde bebeğin sağlığı en üst düzeyde düşünülür. Zaten olması gerekende budur.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.