rus takvimi

Anasayfa › Doğum ›

Suni Sancılı Doğum Nasıl Olur?

Hamileliğiniz boyunca her dönem farklı sıkıntılar, farklı duygular ve rahatsızlıklar çektiniz ve o heyecanla beklediğiniz gün olan doğum zamanı geldi çattı. Fakat bazı zamanlar doğum sırasında suni sancı gerekebilmektedir. Bebek gelmekte biraz inat ettiği zaman derler buna halk dilinde.

Suni Sancılı Doğum Ne Zaman Yapılır?

Normal şartlarda hamileliğin süresi 40 haftadır. 40 hafta sonunda doğum gerçekleşir. Fakat bu olay bazı durumlarda erken olabilmektedir. Buna da erken doğum deniliyor. Normal zamanı geçmiş olupta halen doğumun gerçekleşmediği zamanlarda olmuyor değil.

40. haftada veya 40. hafta sonunda doğum gerçekleşmemesi durumunda Suni Sancı denilen yöntem uygulanarak doğumun gerçekleşmesi sağlanıyor. Normal doğum oksitosin denilen hormonun salgılanması sonucu meydana gelmektedir.

Yani doğum zamanı geldiğinde vücut oksitoksin hormonu salgılamaya başlar. Bu hormon da rahmin kasılmasını sağlar. Böylece doğum gerçekleşmeye başlar.

Fakat normal süresini geçmiş olan hamilelikler de veya tıbbi açıdan daha erken doğum gerçekleştirilmesi gerektiği zaman serum içerisine enjekte edilen oksitoksin hormonu sulandırılmış olur ve bu şekilde damar yolu ile anne adayına uygulanır.

Reklam Alanı

Suni Sancı Nedir?

Yapılan bu işleme suni sancı denmektedir. Seruma karıştırılmış oksitoksin hormonu sayesinde anne adayının rahmi kasılmaya başlar ve doğum gerçekleşir.

Suni sancı uygulaması yapılırken anne adayı mutlaka monitöre bağlı olmalı ve doz arttırımı 15 – 20 dakika aralıklarla kontrollü  bir şekilde azar azar olmalıdır.

Tüm bu işlemler doktor kontrolünde yapılır ve hem annenin hemde bebeğin sağlığı en üst düzeyde düşünülür. Zaten olması gerekende budur.

Bir önceki yazımız olan Ağrısız doğum nasıl yapılır? başlıklı makalemizde ağrısız doğum hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.

film izle

SOSYAL AĞLARDA BİZ: