user
Hamilelikte toksoplazma testi, enfeksiyonu ve belirtileri

Sıradaki içerik:

Hamilelikte toksoplazma testi, enfeksiyonu ve belirtileri

e
sv

Trizomi 18 ve Trizomi 13 değerleri belirtileri hastalığı sebepleri

168 okunma — 11 Eylül 2013 09:07
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza bebeklerin doğum sonrası yapıları ile ilgili verilen hastalık adı olan trizomi 13 ve trizomi 18’den siz değerli okurlarımıza bahsetmek istiyoruz. Genel olarak trizomi kromozomların bölünmemesi ile ortaya çıkan bir sorun olmaktadır.

Trizomi 18 yani edwards sendromu ile doğan bebeklerin kafa yapıları normal bebeklerden oldukça küçük aynı şekilde çene yapılar normal bebeklere göre ufak kulak yapıları ise normal seviyenin epey bir aşağısındadır.

Bu sendrom ile doğan bebekler malesef çok fazla uzun bir yaşam sürememektedirler. Bu bebeklerin % 30 ile 35′ lik kısmı ilk 3 ay içerisinde geri kalan oran ise bir yıl içerisinde başta kalp yetmezliği olmak kaydı ile çeşitli sebeplerce yaşamını yitirmektedirler. Bu sendroma ait bebekleri yaşatma konusunda henüz yeterli bir bilgi ya da tedavi yöntemi bulunmamaktadır. 

Doğum öncesinde tanı konulabilmesi mümkündür. Eğer alınan kromozomlara üç kez 18 kromozom tespit edilir ise tanı kesinleşir ve bebeğin sendromlu bir şekilde dünyaya geleceği aileye aktarılır.

Peki, bir diğer sendrom rahatsızlığı olan trizomi 13 nedir? Şimdi de siz değerli okurlarımıza bu sendrom ile ilgili bir takım bilgiler aktarmaya çalışalım. Patau sendromu dediğimiz bir rahatsızlıktır. 5000′ de 1 görülen hastalık olarak adlandırılmaktadır.

Bulguları iyi bir ultrason sonucunda 12 haftadan itibaren tespit edilebilir. Bu bebeklerin kalp ve sinir sistemlerinde anomilik söz konusudur.  Aynı zamanda kafa ve yüz çevresinde de belirgin bir şekilde anomi görülmektedir.

Çenenin ufak olması kulağın küçük ve olması gereken yerin aşağısında yer alması dudak ve damak yarıkları diğer temel belirtiler arasında yerini almaktadır. Bu sendrom ile doğan bebekler % 90 ila 95 arasında ilk yıllarında yaşamını yitirmektedirler. 

Trizomi 13 ve trizomi 18 ile ilgili daha geniş bir şekilde bilgi sahibi olmak istiyorsanız hemen ilgili hekimlere danışabilir ve daha detaylı bir araştırma için internet üzerinden online araştırmada bulunabilirsiniz.

Umuyoruz ki paylaştığımız bu yazımızın  siz değerli okurlarımız için faydalı bir yanı olmuştur. Herkese keyifli ve sağlıklı günler diliyoruz. payday loans online no credit check instant approval

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.