AnasayfaHafta Hafta Hamilelik

Hamileliğin (Gebeliğin) 11. Haftası

anasayfa
anasayfa
anasayfa

Başınızın üzerinde asılı olan Demokles’in kılıcı artık, yok olmuştur. Şu anda düşük yapma riski büyük ölçüde azalmıştır ve hamileliği sonuna dek devam ettirmek şansı büyüktür. Ama buna güvenipte ağır indiriip kaldırılmamalıdır. hamileliğinizin sonuna kadar gitmesinin olasılığı çok yüksek.

Sizin bazal metabolizmanız hızlanacaktır, bu da, bir şey yapmadan da fazla kalori yakmak anlamına gelir! Ama dikkat edin: bu iki kat fazla yemeniz için bir bahane değil! Hiçbir şey yapmadan bile !

Ama buna rağmen dikkat etmekte fayda var. Bunun sonucunda bilmeniz gerekir ki iki kişi için yemek iki kat yemek demek değildir. Kendinize iyi, sağlıklı ve dengeli beslenme planı yapın. Öğleden sonra sağlıklı aperatif de yapa bilirsiniz.

Ayrıca kalp için fazla iş gerektirecek kan hacminin artması da oluyor: bu nedenle kendinizi terlemiş ve kızarmış da görmeniz mümkündür. Bu yüzden düzenli olarak su içmeye çalışın.

Bebeğin organ ve dokularının gelişimindeki en kritik süreç bitmiştir çünkü ilk 10 hafta bebek gelişiminde en kritik ve en hassas dönemdir, ilaç ve toksin maddelere karşı bebeğin en hassas olduğu dönemdir. Rahim pelvis (leğen kemiği) dışında büyüyor, şimdi hamile olduğunuzu görmeye başlarsınız.

Hamilelikte beslenme konuları için www.hamilelikte.com beslenme katagorisindeki konulara bakmanızı öneririz..

Artık kanınızın oranında bir artış olduğundan kalbiniz daha çok zorlanıyor. Bunu bazı belirtilerle anlayabilirsiniz, daha çok sıcaklarsınız ve terlersiniz. Dolayısıyla diğer makalelerimizdede belirttiğimiz gibi çok su içmeye dikkat edin.

Çocuğun gelişimi: Çocuğun ağzını açıp kapatabilir. Diş etleri içindeki dişlerin oluşumu başlıyor. Bu haftadan başlayarak bebek ve anne rahmi arasındaki kan dolaşımı başlar ve plasenta (bebeğin eşi) göreve başlar. Bebeğinizin kalp, damar sistemi, beyin, sinir sistemi, iskelet sistemi artık işlevsel hale gelmiştir. Ve bu haftadan başlayarak bebek fetal döneme girdiğinden büyümesi artık hızlı devam eder.

Çocuğun boyutu: 5 cm (büyük bir erik boyutu).
Ne yapmanız gerekiyor: geceleri yeteri kadar uyku uyuyun ve gün boyunca da kısa uyku uyumaya çalışın.

sonraki hafta

Hamileliğin (Gebeliğin) 11. Haftası video;

Konunun devamı olarak
Hamileliğin (Gebeliğin) 26. Haftası
makalemizi okumanızı öneriyoruz.

Yorum Yaz


1 Yorum YapıldıYorum Yap

  1. funda kacar diyor ki:

    günler geçtikçe heycanım dahada artıyor

Hamilelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik toplam 280 gün, yani 40 haftadır.

Çok Okunanlar..

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki İşlem Başlatılacaktır.
SOSYAL AĞLARDA BİZ:
Çikolata ile mutluluğu tüm sevdiklerinize göndermek artık çok kolay! Yapmanız gereken Chicolatte'nin bir çok çikolata çeşidi barındığı sitesini ziyaret etmeniz. Bebek çikolatası dahi gönderebilirsiniz! Çikolata gönder dedikten sonra tüm yapılmasını gerekeni Chicolatte'ye bırakmanız! En leziz lezzetler en hızlı şekilde sevdiklerinizin kapısında.
DMCA.com    
Kapat