user
Hamileliğin (Gebeliğin) 33. Haftası

Sıradaki içerik:

Hamileliğin (Gebeliğin) 33. Haftası

e
sv

1 – 3 Aylık Bebek Beslenmesi ve Tavsiyeler

520 okunma — 25 Mayıs 2013 10:44
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

1-3 aylık bebeklerin beslenmesinde en faydalı ve sağlıklı besin anne sütüdür anne sütü bu dönemde bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak besin öğelerine sahiptir.

1-3 aylık dönemde anne sütü alan bebek dış etkenlere karşı daha dirençli olur yani anne sütü içerisindeki faydalı besinler bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı olan direncini arttırır. Bebeğiniz daha az hastalanır ve hastalık durumlarını da erken atlatır.

Anne sütü, ideal olan 3 saatte bir verilmesi iken, pratikte bunu uygulamak zordur. Bebek istedikçe anne sütü verilebilir. Yine birinci aydan itibaren D vitamini damla başlanmalıdır. Eğer bebeğiniz anne sütü yetersizse veya anne sütü almıyorsa hazır mama verilebilir. Hazır mamalar anne sütünün yetersiz kaldığı yerlerde de bebek tam doyana kadar verilebilir. Eğer Anne sütü yoksa hazır mamaları ana besin kaynağı olarak kullanabilirsiniz. Bu mamaları ilk bir ay ortalama 3 saatte bir (günde 6-8 kez) olacak şekilde ve her öğünde 120-150 ml arasında verebilirsiniz.

Bebeğinizin kilosu arttıkça miktarını da artırabilirsiniz. Hazır mamalarla beslenen bebeğiniz. Belli dönemlerde gaz problemleri çekebilir bu durum karşısında doktorunuzla görüşerek uygun bir tedavi uygulayabilirsiniz. 1-3 aylık bebeğiniz ortalama değerlerin altında büyüyorsa ve gelişim eğrilerinde yavaşlama, duraklama gözleniyorsa bu durumda üzerinde durulması gereken iki soru vardır.

 • Birincisi bebek yeteri kadar besleniyor mu?
 • İkincisi ise yediklerini tam olarak sindirebiliyor mu?

Bebeğinizin beslenme alışkanlığı ve sizin beslenmesini hangi aralıklarda yaptığınızda çok önemlidir. Bebeğinizin ilk 1-3 aylık dönemde dengeli ve düzenli beslenmesi çok önemlidir.Anne sütü birinci öncelikte olmak üzere eğer yetersizse özellikle immünofortisli bebek mamalarını tercih etmelisiniz. Bu mamalar bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlar.

Anne sütüne yakın olan bu mamalar anne sütü kadar olmasa da bebeğinizin beslenme ve büyümesinde çok faydalı olacaktır. Maddi imkanları elverişli olmayan aileler belki bu mamaları temin edemeyebilirler. Bu durumda bir çocuk doktoru ile görüşerek doğal yollardan anne sütüne en yakın çok pahalı olmayan besinler ile bebeğinizi beslemenizi tavsiye edeceklerdir. Bu şartlara uygun olan keçi sütü uygun oranda sulandırılarak bebeğe verilebilir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.