user
Düşük veya Sezeryan sonrası ne kadar ara verilmelidir

Sıradaki içerik:

Düşük veya Sezeryan sonrası ne kadar ara verilmelidir

e
sv

Adet regl ağrısına sancısına ne iyi gelir, nasıl geçer

499 okunma — 30 Mart 2014 21:59
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Eğer ki regl ( adet ) döneminizde ağrı ve ya kramplar yaşamıyorsanız çok şanslı olan bayanlardansınız.

Adet ağrıları bayanların en sık şikayet ettiği bir konudur. Birçok kişinin de yaşadığı gibi sizinde regl döneminden öncesinde ya da sonrasında ağrı ve kramplarınızın olması normaldir.

Hormonal açıdan bakarsak eğer regl dönemlerinde fiziksel ve de ruhsal sıkıntılar yaşarız. Hormonal dengesizlikler genelliklede 20 ve 30 lu yaşlarda görülmektedir.

Adet ağrıları olunan günlerde yani belinizde, karın ve yumurtalıklarınıza oluşan kramp şeklindeki ağrılarınızın olduğu zamanlarda işiniz zordur. Günlük yaşamamızı da etkileyen adet krampları sizi işyerinizde, katıldığınız bir toplantı da, özel zamanlarınızda sizi zorda bırakabilir. Adet sancısında depresyon, sinirlilik, halsizlik ve mide bulantısı ve kusma baş gösterir. Bazı bayanlarda ise terleme ve sıkıntı basması da yaşanmaktadır.

Adet Ağrısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Bazı maddelerle size bu konuda yardımcı olabiliriz.

* Bel ve kasık bölgesine yaptığınız masaj iyi gelebilir.

* Sıcak bir duş sizi rahatlatabilir.

* Düzenli egzersiz de çok etkili olmaktadır.

* Kafeinli içeceklerden mutlaka uzak durmalısınız, çünkü bu içecekler sizin huzursuzluk hissinizi ve göğüslerde oluşan hassasiyeti artırabilir.

* Eğer ağrınız çok fazla ise yatmayınız, yürüyüşe çıkmalısınız. Ağrınızı hafiflemeye yardımcı olur. * Bol şekilde sıvı yani su tüketmelisiniz.

* Sıcak su torbası size yardımcı olabilir. Ayağınızın altında koyarak sizi sıcak tutarak adet ağrınızın hafiflemesini sağlar.

* Adet döneminizden önce tuz alımını azaltabilirsiniz. Bu şekilde ödemi ve şişmeyi önleyebilirsiniz.

* B vitamini, E vitamini,çinko ve magnezyum gibi gıdalar almak önemlidir. Bu yiyecekler adet sancınızı azaltır.

Mesela;
B vitamini grupları: Yumurta, ciğer, sebzeler…
E vitamini grupları: Ayçekirdeği, yer fıstığı..
Magnezyum : Maydonoz, elma, incir, limon, mısır, portakal, fındık ve un da bulunur.

* Adet döneminizde özellikle çok tuzlu ve şekerli yiyeceklerden uzak durunuz. Çünkü kan şekerinizi dengede tutmalısınız.

Adet ağrısının geçmesine yardımcı bitki çayları içebilirsiniz. Papatya ve adaçayını gün içerisinde 3 fincan içebilirsiniz. Adet ağrısına iyi gelecek bir bitki çayı önerebiliriz. 1 er tatlı kaşığı karanfil, kekik, anason, 5 -6 adet papatya ve 1 bardak kaynamış su. Kaynar olan, tüm bitkileri atınız, ağzı kapalı şekilde 15 dakika kadar demlendiriniz. Aç karnınızla günde 3 defa içebilirsiniz. Bu bitki çayı adet sancınınız için birebir faydalıdır. Eğer ki bu ağrılarını yukarıdaki anlattıklarımız ile geçmiyor ise ağrı kesici ilaçlar kullanabilir ve ağrınızı kesebilirsiniz.

Bayanlar genellikle adetin başlayacağı günleri tahmin edebildikleri için bir gün önceden ağrı kesici içebilirler. Ağrı kesicinin zararı sadece kanamayı azaltmasıdır, bunun haricinde başka zararı yoktur.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.