rus takvimi

Anasayfa › Kadın Hastalıkları ›

Adet (Regl) Döneminde İlişkiye Girmek

Adet (regl) dönemi sağlıklı her bayanın yaşadığı bir olgudur. Döllenmeyi bekleyen yumurta hücresi eğer döllenmezse dışarı atılacaktır.


Döllenen yumurta hücresi rahim duvarına yapışarak oraya tutunur. Döllenme gerçekleşmediği zaman rahim iç duvarı kanamaya başlar ve yeniden o zemini döllenmeye hazırlar. İşte bu döneme regl dönemi halk arasında adet dönemi diyoruz.

 

Adetliyken İlişkiye Girmenin Zararları 

Adet döneminde cinsel ilişki öncelikle kişinin tercihine kalmış bir durumdur. Bazı inanç sistemine göre adet döneminde cinsel ilişkiye girmek yasaktır.

Tıpta ise bu inanç sistemi çok sorgulanmaz duruma sağlık açısından bakılır. Adet döneminde cinsel ilişkiye girmenin faydaları ve zararlarını ele alalım.

Bu dönemde bayanlar kendilerini çok bakımsız ve kötü hisseder. Karşı cinse yaklaşma konusunda tereddütleri vardır. Adet döneminde cinsel temasta karşı cinsi uzak tutmaya çalışırlar.

Yapılan araştırmalara göre, kadınların bu zamanlarında östrojen hormonu daha çok salgılandığı için bayanlar daha dişi görünürler. Koku olarak da daha etkileyicidirler.

Birçok erkeğin bu dönemde kadınların kokularından dolayı kadınları daha çekici bulduklarını söylemişlerdir.

Adet döneminde cinsel ilişkinin zararlarını anlatalım biraz da. Adet döneminde rahim içi bölge mikroplara enfeksiyonlara korumasız bir durumdadır.

 

Adet Döneminde İlişkide Korunmalı

Bu dönemde kondom kullanılmadan yaşanan ilişkilerde erkeğin de bayanın da mikrop, enfeksiyon kapma olasılığı çok fazladır. Eğer kanamanın çok fazla olduğu dönemde cinsel ilişkiye girilirse bu olasılık daha da artacaktır.

Adet döneminde bayanlar daha çok cinsel birliktelik yaşamak isterler fakat kendilerini çekici bulmadıkları için bu duyguyu bastırırlar.

Adet döneminde yaşanan ilişkilerde kanama olduğu için daha fazla dolgunluk hissi hissedilecektir. Bu bayanların daha çok cinsel ilişkiden tatmin olması anlamındadır. Eğer ilişkide ağrı hissediliyorsa bu şekilde  yaşanmamalı ve ilişkiye son verilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Kadınlarda Beyaz Akıntı Neden Olur ve Tedavisi başlıklı makalemizde beyaz akıntı hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: