user
Bebek Refleksleri Nasıl Olur Gelişir?

Sıradaki içerik:

Bebek Refleksleri Nasıl Olur Gelişir?

e
sv

Bebekler Nasıl Yüzer Yüzmeyi Öğrenir

378 okunma — 13 Haziran 2018 23:52
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bebekler, fetüs pozisyonunda, elleri kapalı ve anne rahmindeki gibi yatarlar. A noktasından B noktasına gitme şansları yoktur. Bunu bir tek suyun içerisinde yapabilirler.

Son zamanlardaki araştırmalar, yeni doğan bebeklerin yüzme becerilerinin olduğunu göstermektedir. Güvenilir bir el tarafından tutularak, suyun altına indirildiğinde bebekler otomatik olarak nefeslerini tutar ve gözlerini açarlar.

Nazik bir şekilde hareket ettirildikleri zaman, bebekler yüzme hareketleri yapmaya başlayacaklardır. Bebekler bir noktadan başka bir noktaya emeklemeye başlamadan önce gidemeyeceklerdir. Fakat suyun altında ulaşım kabiliyetleri oldukça yüksektir.

Suyun altı bebeğe anne rahminde geçirdiği zamanın hatırlatmaktadır; fakat yüzmesinin kesin sebebi bu değildir. Bebekler anne rahminde nefes almamaktadırlar ve aynı zamanda yüzmeği öğrenmek için yeterli yer ve alanları da bulunmamaktadır.

Suyun altında bebekler nefeslerini kendiliğinden kontrol ederler ve koordineli bir şekilde bir noktadan bir noktaya gitmek için hareketlerde bulunurlar.

Bebeklerdeki bu hareketlerin akuatik dönemden kaldığı düşünülmektedir. Maalesef bu hareketler o dönemden kalan bir hatıradır. Bebekler 3 – 4 yaşına geldiklerinde, bilinçaltındaki yüzme hareketlerini tamamen unutmuş olacaklardır ve bu yüzden artık suyun altında panikleyeceklerdir.

İleride yüzme hareketi ancak öğrenilmiş bir hareket olarak ortaya çıkacaktır. Bebeklerin yüzmesi tehlikelidir ve kontrol altında gerçekleştirilmelidir.

Suyun sıcaklığı çok önemlidir. Bebekler sadece birkaç santim suda boğulabilirler; o yüzden çok yakından izlenmelilerdir.

Gözlerini suda açık tuttukları için suda herhangi bir kimyasal olmamasına özen gösterilmelidir. Tüm bu şartların sağlanması kolay değildir. Yüzme havuzları, sudaki kimyasallardan dolayı bebekler için elverişli bulunmamaktadır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.