rus takvimi

Anasayfa › Genel Sağlık Soru Cevap Sorular ve Şikayetler ›

Fıtık Nedir? Nedenleri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Olur?

Vücudumuzun içinde bulunan herhangi bir organın bulunduğu yerden, fazla hareket, ağır kaldırma kısacası zorlanması gibi durumlarda bazı baskılara maruz kalarak dışarıya çıkmasına “fıtık” adı verilir.

Fıtıklar bazen gözle görülebilecek kadar belirgindir çünkü o kadar çıkmıştır ki bulunduğu yerden deriyi bile zorlamıştır. Bazıları ise içten fıtıklardır, gözle görülemezler ama yine de rahatsız ederler.

En çok belde ve karında görülmesinin nedeni eğilip doğrulurken ya da ağır bir şey kaldırırken en zorlanan yerler olmasıdır. Ancak fıtığın nedeni sadece bunlar değildir genetik zayıflıklar ya da ilerleyen yaşlarda görülen vücut fonksiyonlarının yavaşlaması da fıtığın nedeni olabilir.

Vücutta görülen şişmeler, aksaklıklar, dayanılmaz ağrılar, eğilememe ya da doğrulamama, ağır kaldırırken hissedilebilen şiddetli ağrılar fıtığın habercisi olabileceği gibi aynı zamanda yemek yerken zorlanma, yutkunamama, nefes alışverişlerinde ki zorlanmalarda fıtığın başlıca nedenleri arasında yer almakta olup bu belirtiler hissedilmeye başlandığı andan itibaren alınacak bir doktor yardımı hastalığın daha ilerlemeden kolayca tedavi edilmesine yardımcı olabilir.

Reklam Alanı

Hastalık sırasında fazla eğilmemek ya da doğrulmamak, eğer sırt üstü yatıyorsak ayaklarımızın altına, eğer yan yatıyorsak bacaklarımızın arasın bir yastık ya da benzeri yumuşak bir nesne koymak, yatmadan hemen önce sıvı tüketiminden kaçınmak ve tabi ki ağır kaldırmamak tedavi sürecini kısaltmak adına alınmış önlemler olacaktır.

Hastalık başlangıcında ilaçla tedavi mümkündür. Ancak eğer hastalık ilerlemiş ise fizik tedavi ve ilaç kullanımı ya da ameliyat gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalıdır? başlıklı makalemizde diyet, diyetisyen ve sağlıklı beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.

film izle

SOSYAL AĞLARDA BİZ: