rus takvimi

Anasayfa › Genel Sağlık ›

İçtiğiniz Çaylara Dikkat Edin!

Son yılların moda ürün grubu bitkisel çaylar aktarlardan marketlere kadar birçok farklı satıcı tipinde bulunabiliyor. Genellikle karışım halinde olan bu bitkiler içlerinde binlerce farklı ürün bulundurabiliyor.


Son yıllarda artan gıda zehirlenmelerinin baş nedenlerinden olan bitki çayları yan etkileri ile de halk sağlığına kötü etki yapıyor.

İçerikle çoğunlukla okunmayan bitki çayları, genellikle zayıflatıcı, öksürük giderici, kanser önleyici gibi etkiler ön plana çıkartılarak pazarlanıyor.

Oysa içinde birçok bileşen için bitkisel çaylar en basit etkisiyle laksatif ve idrar atımını arttırıcı bileşenler içermektedir.

Araştırmalar tüm bitki çaylarının %92sinde gaz etkisi yapan elementler bulunduğunu ortaya koymaktadır. Yapılan araştırmalarda hemen hemen tüm bitki çaylarında sinameki bitkisine rastlanmıştır.

Sinameki gaz yapıcı etkisi ile bilinen bir maddedir ve fazla oranda alınması sorunlara neden olur.

Sinameki kadar bitki çaylarının içeriğinde bulunan kuşburnu, rezene gibi bitkiler de diüretik etkileri nedeni ile tehlikeli durumlara yol açabilecek maddeler olarak biliniyor.

Bitkilerin ilaç olarak kullanılmasında uyulan talimatlar henüz bitki çayları için tam anlamıyla yürürlükte olmadığı için bitki çayları her köşede rahatlıkla bulunabiliyor.

Bir önceki yazımız olan Kıbrıs Hastanelerinde Büyük Gelişme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: