user
Fertilizasyon Nedir?

Sıradaki içerik:

Fertilizasyon Nedir?

e
sv

Kızlık Zarı Dikimi

113 okunma — 03 Ağustos 2018 17:46
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kızlık zarı dikimi, günümüzde en çok yaptırılan operasyonlar arasında yer almaktadır. Cinsel birliktelik yaşayıp bundan pişman olan kadınlar genellikle bu yöntemi seçmektedir. Kızlık zarı, vajinanın 1 ya da 2 cm içerisinde olan ve 2 ya da 3 mm bir dokudur. Bu nedenle çoğu kadının ilk cinsel birlikteliğinde bu zar yırtılmaktadır.

Bazı kadınlarda ise bu doku esneklik sağlamaktadır ve ilk birliktelikte zarar görmemektedir. Kızlık zarı dikimi zor bir ameliyat olarak bilinse de 30 dakikada tamamlanmaktadır ve zor bir ameliyat değildir. Ameliyattan sonra günlük ve aylık bakımlarını yapmanız gerekmektedir. Genital bölgenin mikrop kapmaması oldukça önemlidir. Bu nedenle bir gün bile aksatmadan bakım yapmanız gerekmektedir.

Kızlık zarı dikimi ameliyatının 2 çeşidi mevcuttur. Flep yöntemi olarak bilinen kalıcı kızlık zarı dikimidir. Bir diğer ise geçici kızlık zarı dikimi olarak bilinmektedir. Geçici olarak yapılan operasyonlarda 7 gün içerisinde cinsel birliktelik yaşanması gerekmektedir. Geçici olduğu için biraz risk taşımaktadır ve bu nedenle çoğu insan kalıcı yöntemi tercih etmektedir.

Kızlık zarı dikimi nasıl yapılır?

Kızlık zarı dikimi bekaretini kaybeden kadınlar için başvurulan en önemli yöntemdir. Genital bölgede kaybedilen doku ameliyat sayesinde tekrardan oluşturulmaktadır. Oluşturulan zar ile birlikte vajinanın kendi damarları sayesinde tekrardan kanlanma meydana gelmektedir. Kalıcı kızlık zarı dikimine verilen bir diğer isim ise flep yöntemidir. Bir diğer yöntem de geçici kızlık zarı dikimidir.

Kızlık zarı dikimi ameliyatından sonraki süreç nedir?

Kızlık zarı dikimi ameliyatından sonra hemen günlük hayatınıza geri dönebilirsiniz. Cinsel birlikteliğiniz için 3 ya da 4 gün beklemeniz gerekmektedir. Özellikle ameliyat sonrası bu bölge oldukça hassas olacağı için temizlik ve bakımına daha fazla özen göstermeniz gerekmektedir.

Kızlık zarı dikiminden sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Yapılan ameliyat sonrasında doktor tarafından verilen ilaçların kullanımı oldukça önemlidir. Bununla birlikte rutin kontroller ve pansuman randevuları da aksatılmamalıdır. Ameliyat yapılan bölgede enfeksiyon olmaması adına temiz ve bakımlı tutulması gerekmektedir. Günlük ve haftalık bakımlar sürekli yapılmalıdır. Operasyon sonrası en az 1 hafta spor yapılmaması ön görülmektedir. Bisiklet sürmek, fitness, jimnastik ve yüzme gibi sporlardan uzak durulmalıdır. Özellikle en az 1 hafta havuza veya denize kesinlikle girilmemelidir.

Kızlık zarı hangi durumlarda yırtılır?

Öncelikle cinsel bir birliktelik yaşayan kadınlarda meydana gelirken bunun yanı sıra mastürbasyon, cinsel istismar ve kazalarda da meydana gelebilmektedir. Bu nedenle kızlık zarına önem veren kişilerin dikkat etmesi gereken birkaç nokta mevcuttur.

Kızlık zarı türleri ve özellikleri nelerdir?

Kızlık zarı türleri kendi arasında 6’a ayrılmaktadır. Annüler kızlık zarı, imperfore kızlık zarı, septalı kızlık zarı, kribriform kızlık zarı, ksentrik kızlık zarı ve esnek kızlık zarı olarak bilinmektedir. Bu zar çeşitlerinin de kendi içlerinde farklı yapıları ve çözüm yolları mevcuttur.

* Annüler kızlık zarı: Genç kızların %78’inde görülen kızlık zarı çeşididir. Vajina girişinde yer almaktadır ve yapısı yuvarlaktır.
* İmperfore kızlık zarı: Kızlık zarının kapalı olması durumudur. Bu kızlık zarı çok nadir görülen çeşitler arasında yer almaktadır. Kızlık zarının imperfore kızlık zarı olduğu adet döneminde anlaşılabilmektedir. Adet kanının dışarı atılmaması ile birlikte şiddetli bir ağrıya neden olur ve doktora gittiğiniz anda bu zarın alınması için operasyon yapılması gerekmektedir. Zar alındıktan sonra kişiye bekaret raporu verilmektedir.

* Septalı kızlık zarı: Kızlık zarını ikiye ayıran bir köprü oluştuysa bu da septalı kızlık zarı çeşididir. Cinsel ilişki sırasında kadınlara ağrı yapmaktadır ve operasyon yardımıyla bu zar alınabilmektedir.

* Kribriform kızlık zarı: Zor yırtılan kızlık zarı arasındadır. Süzgeç şeklinde olan bu kızlık zarına sahip olan kadınlar genellikle doktora cinsel ilişkiye girememek şikayetiyle gitmektedir. Yine küçük bir operasyon yardımı ile bu zar da alınabilmektedir.

* Ksentrik kızlık zarı: Kızlık zarının bir tarafı kalın ve geniş olduğunda ksentrik kızlık zarı olarak adlandırılmaktadır. Zarın yırtılmasını oldukça zorlaştıran ksentrik kızlık zarı, doktor kontrolü ile birlikte alınabilmektedir.

* Esnek kızlık zarı: İlk ilişki sırasında yırtılmayan ve oldukça esnek olan zar türüdür. Özellikle bazı kadınlarda 2. ya da 3. cinsel birliktelikte bile hasar görmemektedir. Genellikle kadınlara çok acı çektirmez fakat istediğiniz zaman doktor kontrolünde zarı aldırabilir ve bekaret raporu alabilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.