user
Bakireyim hamile kalır mıyım, bakireyken hamile olabilirmiyim

Sıradaki içerik:

Bakireyim hamile kalır mıyım, bakireyken hamile olabilirmiyim

e
sv

Labioplasti ameliyatı öncesi sonrası ve fiyatı

475 okunma — 12 Şubat 2014 11:43
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Birçok kadının doğum sonrasında ya da çeşitli sebeplerden dolayı karşılaştığı bir sorun olan vajinanın iç dudaklarının sarkması, labioplasti yani iç dudak küçültme ameliyatı ile başarıyla giderilmektedir.  Kıvrım şeklinde bir yapıya sahip olan iç dudaklar, sarkma nedeniyle kötü bir görünüm oluşturmakta estetik operasyona ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu yazımızda labioplasti (iç dudak küçültme) ameliyatı nedir, nasıl yapılır gibi sorular hakkında bilgiler sunacağız.

Labioplasti ameliyatı nedir? Nasıl yapılır?

Labioplasti ameliyatı, genellikle estetik kaygı duyan kadınlara uygulanmaktadır. Operasyonun yapılabilmesi için ergenlik döneminin aşılmış olması gerekmektedir. Ameliyatın vajina dışında uygulanması, kızlık zarını herhangi bir şekilde etkilememekte ve dolayısıyla kızlık zarıyla ilgili bir sorun oluşturmamaktadır.

Vajina iç dudakları, salgılanan östrojen nedeniyle bazı durumda aşırı gelişim göstermekte tek ya da iki taraflı olarak sarkmaktadır. Ayrıca yukarıda da belirttiğimiz gibi doğum sonrasında ya da kilo alıp verme durumlarında da sarkma gerçekleşebilmektedir.

Labioplasti ameliyatı öncesinde genital bölgede bulunan kıllar temizlenmeli ve en az iki hafta öncesinden başlamak kaydı ile sigara içilmemelidir. Eğer ciddi bir sağlık sorunu yok ise operasyon öncesinde kullanılan ilaçlara ara verilmeli, ameliyat öncesinde koruyucu antibiyotik kullanımına başlanmalıdır.

Labioplasti ameliyatı nasıl yapılır?

Hasta, jinekolojik masaya alındıktan sonra daha önceden belirlenen ve estetik operasyon uygulanacak olan doku işaretlenir. Ameliyatta birçok teknik kullanılırken bunlar arasında en sık kullanılanı wedge rezeksiyon tekniğidir. Lokal anestezi uygulandıktan sonra işaretlenen dokular çıkarılır ve kanama kontrolü yapılır.

Süttür üzerine steril gaz ve pomad sürüldükten sonra herhangi bir pansumana gerek duyulmacak şekilde operasyon tamamlanır.

Ameliyat sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Operasyon tamamlandıktan sonra oral ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir ve enfeksiyon oluşumunu önlemek adına antibiyotik kremler verilir. Bir hafta kadar kanamaya neden olabilecek hareketlerden kaçınılmalıdır. Ayrıca bölgenin temizliğine her zamankinden daha fazla önem verilmelidir. Bir buçuk ay kadar bisiklet kullanımı yasaktır. Ameliyatlı bölgenin tamamen iyileşmesinden sonra cinsel ilişkiye girilebilir.

Labioplasti ameliyat fiyatı nedir?

Operasyonun şekline ve uygulanan tekniğe göre değişiklik göstermektedir. Geçerli fiyat tarifesi bakanlık uygulamaları nedeniyle internet kanalıyla açıklanamamaktadır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.