user
Bebeklerin geceleri sürekli ağlayarak uyanması ve korkması

Sıradaki içerik:

Bebeklerin geceleri sürekli ağlayarak uyanması ve korkması

e
sv

Menopozda gebelik olur mu ? Menopozdan korunmak gerekir mi

613 okunma — 13 Haziran 2014 23:28
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Menopoz özellikle 40 yaşından 55 yaşına kadar olan dönem içinde önceden görülen adet düzeninin bozulması ve daha sonrada adet kanamasının tamamen kesilmesi ile bitmesi demektir.

Toplumumuz menopoz devresinde cinsel ilişkiye girilemeyeceği yargısında ve cinselliğin sona erdiği düşünülmektedir. Asla böyle bir şey yoktur, yanlış bir yorumlamadır. Bayanların pek çoğu da cinsel ilişkilerini kaybettiklerini dile getirirler. Fakat menopoza girenlerin sadece ara sıra istekleri kaybolacağı ve de daha menopoza girdikten sonrada cinsel ilişkilerini doyurucu olacağını öğrendiklerinde ise rahatlayacaklardır.

Menopoz döneminin geçiş zamanında yumurtalıklarda azalmış ve de giderek de tükenmiş olan yumurta sayısı ile kadınlık hormonunda ki estrojen miktarı azalmıştır. Bu yüzdende vücudunuzda birçok değişiklik yaşanmaktadır. Bu da paralel olarak seks hayatını etkiler ama menopozdan sonra ise yeni bir balayı yaşar gibi ilişkiniz düzelecektir.

Şu unutulmamalı ki, cinsel hayatınızın yaşam boyu sürmemesi için hiç bir sebep yoktur. Aslında özellikle cinsel yaşamın daha da artması yaşanmaktadır. Çünkü hamile kalma korkuları, korunma yöntemlerine başvurmaları gibi uygulamalara gerek yoktur.

Menopoz döneminde korunmak gerekmez ve hamile kalınmaz. Fakat menopoz döneminizden önce korunma yöntemine çok dikkatli olunmalıdır. Adet düzensizlikleri olsa da gebe kalma riski vardır. Menopoza girilmesi kesin olduktan sonra korunma yöntemleri bırakılabilir. 6 ay gibi bir zamanda adet görmeme yani kanama olmaması ve FSH hormonun yükseliş olması menopoza girilmesinin belirtisidir.

Genellikle 50 yaşından önce menopoza girmiş olan kadınların 1 yıl boyunda adet görmemesiyle korunma yöntemleri doktorlar tarafından bıraktırılır. 50 yaş ve üstündeki yaşların üzerindeki menopoza giren kadınların adet görmeden 5-6 ay gibi bir süre geçirdiyse korunma yöntemleri bıraktırılır.

Kadınlar da yumurtalık işlevlerininiz azaldığı hormon testleri ile belirlenmişse ve 1 yıl boyunda hiç adet görmemiş ise gebe kalma olasılığı imkansız denilecek kadar zordur.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.