rus takvimi

Anasayfa › Kadın Hastalıkları ›

Rahim Kanserinin Sebepleri ve Tedavisi

Son yıllarda kadınların korkulu hastalıklarından biri de meme kanseri gibi etkili bir kanser türü olan rahim kanseridir. Rahim kanseri tedavisi zor olan bir hastalık olmakla birlikte her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis çok önemlidir. Bu nedenle ülkelerin bilinçlendirme adına spot rahim kanseri reklamları çoğalmış ve kadınların her yıl belirli aralıklarla kontrol edilmesi gerektiği, topluma aşılanmaktadır.

Kadınların yakalandığı kanser türleri arasında meme kanserinden sonra en çok görülen ikinci kanser türü olan rahim kanseri dünyada her yıl yaklaşık 600 bin kadında görülmektedir. En önemli belirtilerinden biri ise bacağa vuran şiddetli ağrılardır.

Hastalık tedavisi için yapılabilecek ameliyatlar sonucunda hastalık tedavi edilebilse bile maalesef rahmin tamamının ve üreme organlarının bir kısmının alınması gerekebilmektedir. Rahim kanseri sonucu yapılan ameliyatlardaki bu müdahale doğurganlığın sona ermesi anlamına gelmektedir.

Rahim ağzı kanserinin evreleri

Rahim ağzı kanseri 1.evrede ise hastalık sadece ilgili organda, 2.evrede ise komşusu olan en yakın organlarda, 3.evrede ise yakın bölgelerde, 4.evrede ise uzak organlarda yaygınlık göstermiş demektir. Evre sayısı arttıkça tedavi başarısı düşmekte ve ölüm oranı maalesef yükselmektedir.

Rahim ağzı kanserinin nedenleri nelerdir?

– Yüksek riskli (kansere neden olabilen) HPV enfeksiyonuna yakalanmak
– Sigara içmek ve alkol kullanmak
– Erken yaşta cinsel ilişkiye girmek
– Çoklu seksüel ilişkiler
– AIDS benzeri hastalıklar geçirmek, böbrek ve karaciğer transplantasyonu
– Çok çocuk doğurmuş olmak
– Aileden geçen genetik etkenler

Bir önceki yazımız olan Lohusalık Depresyonu Nedir ve Tedavisi? başlıklı makalemizde lohusalık hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amacı taşımaktadır. Herhangi bir hastalığa tanı koymak veya tedavisini planlamak amacıyla kullanılamaz. Bunu; sizin için en doğru şekliyle, ancak sizi muayene eden doktorunuz yapabilir.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: