rus takvimi

Anasayfa › Genel Sağlık ›

Yaramaz Çocuk Nasıl Sakinleştirilir?

Anneler özellikle “ Çocuklar” üzerine çok düşer. Bu aslında son derece olumlu ve insancıl bir hareket. Çocuklara yönelik rahatsızlıklar ve bazı kötü durumlar zaten küçük yaşlarda ilgiyle anlaşılır. Yaramaz Bir Çocuğum var diyorsan eğer, sende hemen çocuğunla iletişime geçmeye başlaman gerekiyor.

Yaramaz çocuklarda yer alan bazı eylemler ve ciddi problemler yüzünden gerçekten tehlikeli olacak durumlara kadar giden sıkıntılar yaşanır. Ama, yaramaz çocukları sakinleştirmek için birtakım davranışlar gösterilirse, bu sayede çocuklarda bu tarz oluşumlarda giderilmiş olur.

Çocuklara yönelik “ Olumlu Davranışlar” edinmek en mantıklı yol olacaktır. Eğer yaramaz çocuklara birde siz kızarsanız, bu sefer  daha asi olabilirler. Bu tarz eylemlerden kesinlikle kaçının. Çocukları “ Tebrik “ etmeniz gerekir. yani yaptıkları bazı davranış yada eylemleri alkışlayarak, ona karşı çok ılımlı olun.

Bir şeyleri kırdıkları zaman, “ Neden sen Böylesin?” gibi kötü konuşmalar, çocuğu o an kırar ve kötü davranışlarda bulunmasına neden olur. Bu tarz yaklaşımlardan da kesinlikle kaçınmanız gerekiyor.

Çocuklara değişik seçenekler sunun; “ Oyuncaklarını sen mi? Toplamak istersin, yada beraber toplayalım mı?” bu tarz bir davranış yaramaz yada asi olan çocukları bir anda sakinleştirir.

Üzerini değiştirmeyen bir çocuğa; “ Hadi hangimiz daha hızlı giyinecek” şeklinde bir davranış göstermek, çocuk üzerinde çok iyi bir etki yapar. Bu davranış sayesinde çocuk, sert bakışlar yerine size güler.

Bir yere gittiğiniz zaman sürekli bunu da alalım, şu da güzel, ben bunu da yemek istiyorum gibi davranışları olan bir çocuğa, kalabalık ortamlarda asla bağırmayın. O an sakin olun. Sonra, karnı tok olduğu bir zamanda, tekrar onu bakkala götürün ve bir şeyler teklif edin. Emin olun almayacaktır. İşte, bu tip eylemler içerisinde çocuklara kıssadan hisse gibi dersler verin.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: