user
Hamileliğin (Gebeliğin) 6. Haftası

Sıradaki içerik:

Hamileliğin (Gebeliğin) 6. Haftası

e
sv

Anne sütünün faydaları nelerdir ve nasıl saklanır

496 okunma — 22 Mart 2013 03:49
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yeni doğan bir bebeğin altı ay boyunca anne sütü ile beslenmesi gerekmektedir. Bebeklerin altı ay boyunca en sağlıklı besin kaynağıdır. Anne sütünde hiçbir zaman mikrop, kırılma, bozulma ve hiçbir araç gerektirmeksin kolay bir şekilde direk olarak bebeğe kolayca verilebilir.

Anne sütünün bebeğe çok faydası olduğu gibi anneye de faydası çoktur. Bebeğe faydaları bebeğin gelişimi sağlıklı bir şekilde oluşması, daha az hastalığa yakalanması, zekâ ve ileride oluşabilecek hastalıklara karşı onları daha din şekilde korur. Anneye faydaları ise meme kanseri, kansızlık ve hamilikten sonra oluşabilecek rahatsızlık ve yorgunlukları hepsini ortadan kaldırır ve daha dinç hale getirir.

İlk emzirmeye başlanıldığından itibaren doğru emzirme yöntemleri bebeğin beslenmesi en önemli hususlardan biridir. İleride süt kesilmesi ve bunun gibi sorunlarla daha az karşılaşmaya ve yeni süt yapılması daha kolay olur. Doğru bir şekilde emzirmede en önemli faktörlerden biri annenin bebeği doğru bir şekilde kucaklaması ve annenin de dik bir pozisyonda durmasıdır

Anne sütü bebeğin emzirmeye ihtiyacı olduğu sıklık ve saatlere göre belirlenmeli ve buna göre ayarlanmalıdır.

Bebek emzirilirken anne sütünün azalmaması için göğüsler değiştirilerek emzirilmesinde fayda vardır. Özellikle bebek bir memedeki sütü boşaltmadan diğer memeye geçmek sütün hemen oluşmamasında sorun olabilir. O nedenle bir memeyi bir öğünde hepsini bebeye emzirilmesi gerekmektedir. İlk doğduğunda 15 er dakika aralıklarla sonra ise bu süre uzayabilir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

avatar
 • filiz öztürk 11 yıl önce
 • ben çocuğumu 3 ay anne sütü verebildim . siz mutlaka 6 ay en az emzirmek gerekiyormuş.