user
7 – 9 Aylık Bebek Beslenmesi Neler Yiyebilir

Sıradaki içerik:

7 – 9 Aylık Bebek Beslenmesi Neler Yiyebilir

e
sv

Anne Sütünü Yapan ve Arttıran Yiyecekler

616 okunma — 28 Mayıs 2013 09:55
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Anne sütünün düzenli bir şekilde gelmeye devam etmesi ve artması çeşitli nedenlere bağlıdır. Anne sütü beyindeki hipofiz bezi tarafından üretilen prolaktin hormonunca salgılanır. Bu hormonun salgılanması süt bezlerindeki salgılamayı da arttırarak sütün çoğalmasını sağlar.

Prolaktin hormonunun düzenli ve kesintisiz şekilde salgılanması annenin rahat, stressiz ve sakin bir yerde olmasına, anne ile bebek arasında yakın bir ilişki kurulması ile sağlanmaktadır. Bebeğin sesi, kokusu ve dokunuşu anneyi rahatlatarak anne ve bebek arasındaki bağın güçlenmesini sağlar bu olumlu etkiler bir arada olunca süt miktarı da artmaya devam edecektir.

Anne ve bebek arasındaki duygusal yakınlaşma anne ve bebek üzerinde çok güzel bir etki bırakır. Anne sütünün kesilmemesi ve devamlı olarak gelmesi bu yakınlaşma ile yakından alakalıdır. Bunun dışında anne sütünün artmasını sağlayacak başka etkenlerde vardır. Bunlardan en önemlisi annenin düzenli ve dengeli beslenmesidir. Anne sütünü arttıracak gıdalar tüketmesi gerekmektedir.

Annenin her gün protein içeriği yüksek olan gıdalar (kırmızı et, süt, balık, tavuk) tüketmesi ve bol bol meyve tüketmesi annenin süt salınımını arttıracak ve düzenleyecektir. Bunlara ek olarak; sebze çorbaları, domates suyu, meyve suları, zeytinyağlı yiyecekler tüketilmesi anne sütünü arttıracaktır.

Anne sütünün düzenli şekilde devam etmesi annenin günlük kalsiyum ihtiyacını karşılamasıyla da alakalıdır. Anne günlük kalsiyum ihtiyacını karşılamak için günde 2-3 bardak süt, peynir ya da yoğurt tüketerek kalsiyum depolarını korumalıdır. Bunlar dışında anne sütünü arttırıcı etkisi olan bazı bitki çayları da vardır. Annenin günde içeceği iki fincan ısırgan çayı ile 4-5 fincan rezene çayı hem süt miktarını arttıracak hem de sütün kalitesini arttıracaktır.

Anne sütünün artmasında en faydalı olan içeceklerden biri de su dur. Günlük su tüketimini normalin üstünde tutmak gerekir. Bazı dönemlerde eğer bebek anne sütünü tam ememez yada bitiremezse anne sütü göğüs pompası yardımıyla boşaltılmalıdır. Böylece eksilen süt yerine vücut yenisini yapacaktır.

Sağlığımız sütü uygun koşullarda saklayarak daha sonra bebeğe verebiliriz. Emzirme döneminde annelerin dikkat edecekleri en önemli nokta beslenmelerine ve günlük sıvı alımlarına özen göstermeleridir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.