user
Hamilelikte Sigorta ve sigorta hakları

Sıradaki içerik:

Hamilelikte Sigorta ve sigorta hakları

e
sv

Düşük yaptım, düşük sebebleri nedir düşük nasıl olur

529 okunma — 03 Kasım 2013 22:42
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Gebelik olduğunu öğrenen anne adayları için en büyük endişelerden biridir düşük. Çevremizde yaşayanlardan pek çok şey duyulmuştur. Bunları duydukça endişelenmemiz daha da artar.

Düşük sebepleri nelerdir..

Bu psikolojimizide etkiler.Bazen bu düşükleri önlememiz mümkün olmuyor. Gebeliklerdeki düşüklerin sebebleri genelde anomali(Kusur ve sakatlık) ve yaşama şansı olmayan bebeklerdir.

Gebe kalmadan önce mutlaka gerekli testler yapılmalıdır.Bu bebek ve gebelik boyunca önemlidir.Çünkü gebeliklerin %15 -30 civarındadır. Erken düşük 14 haftalık dönemde, geç düşük ise 20 haftaya kadar sonuçlanır.

Fetüsün yaşama şansı kazanamadan sonlanmasına düşük denir. Düşük,erken dönemlerde görülen vajinal kanamalardır. Bunun en önemli özelliğide rahimde açılmadır.Kanama ile beraber ağrı olduğunda bu düşükle bitmesinin bir sonucudur.

Düşük sebebleri genetik anormalliklerin tespiti olmadığından çoğunlukla bilinememektedir. Annenin taşıdığı enfeksiyonlar, kalp damar hastalıkları, yanlış ilaç kullanımı hipertroidi, hipotroidi, diyabet, kalp damar hastalıkları,böbrek hastalıklarının bazıları gibi hastalıkları olanlar düşük tehlikesi altındadır.

Rahimin çift gözlü oluşu, bazı tümörler, mİyomlar, uterusun geçirilmiş ameliyatları, cerviks yani rahim ağzının yetersiz oluşu düşüklere sebebtir. Erkekle ilgili olarak spermin kusurlarıda olabilir.

Şuna dikkat etmeli ki alkol ve sigarada düşük sebeblerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Şiddetli bir travma, düşme, psikolojik sorunlar nadiren sebeb olarak gösterilemektedir.

Düşük yapan kadın çok azdan çok şiddetliye kramp yaşayabilir yada yaşamaz ve sıklıkla hafiften şiddetliye kadar değişen kanaması olabilir.Kahverengi lekeler gelip sonra kanamaya çevirebilir. Bazı kadınlar düşüğün acısının doğum sancısına benzetirler.

Düşük yaptığınızı düşünüyorsanız mutlaka doktorunuzu aramalısınız. Bebeği kontrol etmek için ültrasondan baktırabilirsiniz.Karnınız şiddetli ağrıyorsa, ateşiniz varsa,koku varsa kahverengi akıntınız varsa eğer hemen doktorla irtibata geçiniz.

Düşüklerin tekrarlanmasıda mümkündür. Yeni bir gebeliğe başlamadan önce neden düşük yaptığınızın araştırılması gerekir. Bu her düşük nedeninin bulunacağı anlamını taşımaz ama 2 den fazla düşük olursa mutlaka incelenmelidir.

Düşük yaşayan veya düşük tehlikesi yaşayanlar için doktorların iki mucizesi de aspirin ve progestandır.

Asprin uzun zamandır kullanılan bir ilaçtır.Bu ilacın en büyük etkisi düşüklerde kullanımıdır.Sadece bir ağrı kesici bir hap türü değildir.Kanı sulandırdığı için ve kanın pıhtılaşmasını sağladığı için düşüğü engeleyebiliyor.

Progestan ise yumurtalıklardan salgılanan ve rahimin içindeki endometrium tabakasının desteklenmesini sağlayan bir hormon türüdür.Düşüğe sebeb verebilecek bir sorunda bebeğe ultrasonla bakılır ve gerekirse bu destekleme içinde progestan verilir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.