user
Gebelikte 4. Ay

Sıradaki içerik:

Gebelikte 4. Ay

e
sv

Göğüs (Meme) kanseri belirtileri tedavisi ve evreleri

487 okunma — 20 Aralık 2013 09:12
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kanser çağımızın en korkulan hastalıklarından bir tanesidir. Memede kitle denildiğinde ilk akla gelen hastalık meme kanseridir.

Rutin yaptığı kontrolünde memesinde bir kitle hisseden kadın panik halinde hastaneye gelir. Bu korku ve panik yersizdir. Memenin iyi huylu hastalıkları meme kanserinden daha fazla görülmektedir. Memede oluşan kitleler iyi huylu ve kötü huylu olmak üzere iki gruba ayrılır. Kötü huylu olan kitleler yani meme kanseri kadınlarda görülen kötü huylu tümörün en sık rastlanılanıdır.

İyi huylu kitleler ise hayati tehdit etmeyen çevre organlara yayılma riski olmayan kitlelerdir. Günümüzde her sekiz kadından bir tanesinde meme kanserine rastlanmaktadır. Meme ağrısı ile doktora başvuran kişilerin kitlelerinin çoğunun iyi huylu olduğu gözlenmiştir.

İyi huylu meme hastalığı denildiğinde aklımıza fibro adenom, filloid tümör, intradukal papillom , duktektazi , yağ nekrozları ve enfeksiyonlar gelmektedir. Meme kistleri memenin en çok görülen hastalıklarıdır. Çok fazla rastlanıldığı için artık normal kabul edilmektedirler. Fibrokistik kitleler ise belirli bir hastalığı işaret etmemektedir. Memede bir sertlik söz konusudur. Hastalık olarak kabul edilmezler. Otuzlu ve kırklı yaşlarda olan kadınlarda çok rastlanır. En önemli belirtisi ağrıdır.

Ağrı genellikle adet dönemine yakın artar adet olunca sona erer. Ağrı kesiciler yeterli olur. meme kanserinde aile öyküsü önemli bir kriterdir. Meme kistlerinde tanı öncelikle fizik muayene ile konur. Kişi kendi muayenesini yaptığı sırada genellikle kitleyi hisseder. Boyutu kısa sürede büyüyen kistlerin hassasiyeti daha fazladır. Meme muayenesi için en uygun zaman adetten sonraki haftadır. Ultrason ve mamografi yapılır.

Tarama sırasında kişide kist tespit edilmiş fakat herhangi bir rahatsızlığı yoksa müdahale edilmez takibe alınır. Meme kanseri kadınlarda en çok görülen kanserdir. Meme kanserinde başarı erken tanı konulmasından geçmektedir. Erken tanı konulup gerekli tedavi yapıldığında hastalıktan %96 başarılı sonuç alınmaktadır.

Meme kanseri riskini artıran etmenler vardır. Bunlar: yaş, aile geçmişi, adet başlangıç ve menapoz yaşı, diyet, fiziksel aktivite, genetik, alkol gibi etmenlerdir. En önemli belirtisi memede ağrısız bir kitledir. Erken tanı ve tedavi ile çok iyi sonuçlar alınmaktadır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.