user
Trizomi 18 ve Trizomi 13 değerleri belirtileri hastalığı sebepleri

Sıradaki içerik:

Trizomi 18 ve Trizomi 13 değerleri belirtileri hastalığı sebepleri

e
sv

Sezaryen sonrası normal doğum (vajinal doğum) olur mu

136 okunma — 12 Eylül 2013 09:36
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sezaryen ile doğum yapan annelerin bir sonraki hamileliğinde normal doğum yapabilip yapamayacağı tartışılıp durur. Buna uzmanların verdiği cevap ise başarı yüzdesinin % 60’ larda olmasıyla beraber evettir. Ancak bu çok zorlanma durumuna göre sezaryene alma ile sonuçlanabilir.

Sezaryen sonrası normal doğum yapmak isteyen çok fazla kişi de bulunmaz. Ancak yapmak isteyenler için de riskli noktalar aktarılarak her şey netleştirilmelidir.

Sezaryen ile doğum yapan bayanlarda rahim kesesi yatay olarak kesilir. Yani sezaryen sonrasında rahimde bir kesik mevcuttur. Bu doğumu normal yapanlarda zorlanmak neticesinde yırtılma ile sonuçlanabilir. Bunu yaşamak istemeyenler için sezaryen doğumdan sonra normal olarak doğum yapmak kötü sonuçlar doğurabilir. Tabi her şey bu kadar kötü olacak diye bir sınırlama yoktur.

Başarı oranı uzmanlara göre aslında % 60’ tır. Yani sezaryen ile bir bebek dünyaya getirmiş olan annenin diğer bir hamileliğinden sonra normal doğum ile bebek dünyaya getirmesi mümkün. Hatta bu % 50’ nin üzerinde bir olasılık ile gerçekleşebilir.

Normal olarak doğum yapmak isteyen annelerde şöyle bir uygulama da yapılabilir.
Başlangıçta normal olarak doğum yapmasında sakınca olmayan bir anne daha sonra doğum esnasında sezaryen açıklığını tehdit edecek şekilde bir zorlanma ile karşılaştığında hemen sezaryene alınabilir.

Bu da anneler için fazla bir risk teşkil etmek. Sizler de bu şekilde doğum yapabilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.